تاریخ انتشار
شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۱
۰
کد مطلب : ۳۴۹۵۸
حاج مرتضی طاهری

حضور هیئت‌های مذهبی برای تشویق مردم، نه تبلیغ خود

حضور هیئت‌های مذهبی برای تشویق مردم، نه تبلیغ خود
در جریان سیل اخیری که کشور را دچار بحران کرد، شاهد حضور افراد و گروه‌های جهادی و برخی پایگاه‌های مذهبی بودیم، اما در این میان هیئت‌‌های مذهبی به‌ دلیل داشتن مزیت نیروی انسانی جهادگر، ارتباط نزدیک با نیازمندان و نداشتن موانع برنامه‌های دولتی در رفع برخی نیازهای مستمر مردمی در این جریان می‌توانند بسیار اثرگذار باشند؛ بر این اساس و با توجه به این مهم گفت‌وگویی را با مرتضی طاهری، مداح و پیرغلام اهل‌بیت(ع)، داشتیم تا به بررسی جایگاه هیئت‌های مذهبی خدمت‌رسانی و کمک به مردم در مواقع بحرانی و بلایای طبیعی بپردازیم.

هیئت‌ها؛ شایسته انجام فعالیت‌های خدماتی

این مداح پیشکسوت با بیان اینکه هیئت‌های مذهبی از دل ارزش‌های دینی برآمده‌اند که وظیفه بسط و گسترش آن ارزش‌ها را دارند، اظهار کرد: اگر به زندگی اهل‌بیت(ع) مراجعه کنیم و سیره و منش آنها را در موضوعات و خدمات اجتماعی مرور کنیم، قطعاً هیئت‌ها شایسته انجام  این امورند.
وی با بیان اینکه سیره اهل‌بیت(ع) بالاترین خدمت را کمک به خلق خدا، محرومیت‌زدایی و دستگیری از محرومان می‌داند، افزود: هیئت‌های مذهبی این موضوعات را به منزله ارزش تلقی می‌کنند و مهمترین وظیفه دینی خود را همین تأکیدات اسلامی می‌دانند.
طاهری با تأکید بر اینکه هیئت‌های مذهبی باید از هر لحاظ شبیه سیره و رفتار اهل بیت(ع) عمل کنند، گفت: در این جریان باید به سمتی حرکت کنیم تا هیئت‌ها از طریق گروه جهادی، صندوق‌های قرض‌الحسنه و خیریه شناخته شوند.

از ظرفیت هیئات در سیل اخیر به درستی استفاده نشد
وی با اشاره به حضور هیئت‌های مذهبی و استفاده از ظرفیت‌ آنها در سیل اخیر نیز گفت: به‌ نظر می‌رسد در سیل اخیر آن طور که باید از ظرفیت هیئت‌های مذهبی در خصوص جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی و استفاده از آنها در مواقع بحرانی استفاده نشد. البته چون این اقدامات در مساجد انجام می‌شد شاید احساس می‌شد که دیگر نیاز نیست که هیئت‌ها پای کار بیایند.
این مداح اهل‌بیت(ع) اضافه کرد: به نظر می‌رسد هیئت‌های مذهبی پتانسیل عظیمی در خدمت‌رسانی و محرومیت‌زدایی دارند که می‌توانند از آن استفاده کنند؛ البته در همین موالید شعبان به برخی از هیئت‌ها دعوت داشتم و شاهد بودم که مردم و اعضای هیئت مبلغی را برای کمک به سیل‌زدگان جمع‌آوری می‌کنند.
وی در خصوص عملکرد جامعه مداحان برای حمایت و کمک‌رسانی به مردم سیل‌زده و مواقع بحران در کشور، گفت: حضور مداحان در مواقع بحران به دلیل اینکه چهره‌های شاخص و مورد قبول مردم هستند، می‌تواند سبب تشویق‌ دیگران شود، اما این فعالیت‌ها نباید با تبلیغات همراه باشد، چرا که موجب سوء‌استفاده بدخواهان نظام و کسانی خواهد شد که در سایر بحران‌ها امتحانشان را به خوبی پس ندادند. همچنین، موجب سوء استفاده رسانه‌های بیگانه می‌شود که مدام به دنبال تخریب چهره اسلام و خدمتگذاران به اسلام و پایگاه‌های مذهبی هستند.
طاهری اظهار کرد: در همین حوادث اخیر شاهد بودیم که بسیاری از روحانیون پای کار آمدند و با کارگری، بیل‌ زدن و فعالیت خالصانه و تلاش شبانه‌‌روزی سعی کردند آرامش به مناطق سیل‌زده بازگردد، اما رسانه‌های معاند و افراد بی‌انصاف دست به تخریب این خدمات و فعالیت‌های مردمی زدند.

حضور مذهبی‌ها در امر کمک‌رسانی تبلیغاتی نباشد
پیشکسوت مداحی کشور تصریح کرد: تأکیدمان این است که حضور مذهبی‌ها و چهره‌های دینی در این خدمات و فعالیت‌ها تبلیغاتی نباشد و سعی شود به صورت هنرمندانه خدمات ارائه شود؛ از طرف دیگر حضور چهره‌ها در این صحنه‌ها می‌تواند اثرگذار و بسیار مثبت باشد.
وی گفت: هر سال همه هیئت‌های مذهبی با وجود جوانان پرورش یافته در مکتب حسینی زیباترین جلوه‌های شور و شیدایی و ابراز عشق و محبت به بزرگان دین و مذهب را به نمایش می‌گذارند و همیشه با الهام و درس‌آموزی از مکتب سید و سالار شهیدان آماده ایثار، جانفشانی و از خودگذشتگی در راه کمک به هموطنان هستند.
 
مرجع : ایکنا
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما