تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۲
۰
کد مطلب : ۳۴۲۴۶
معاون قرآن وزیر فرهنگ:

تقویت گفتمان علوی ازاهداف جایزه جهانی نهج البلاغه است

تقویت گفتمان علوی ازاهداف جایزه جهانی نهج البلاغه است
عبدالهادی فقهی زاده عصر سه شنبه در نشست رسانه ای نخستین دوره دوسالانه کتاب برگزیده نهج البلاغه در معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تشریح روند برگزاری و جزئیات این رویداد فرهنگی، دینی و معنوی، افزود: کتاب نهج البلاغه از نظر محققان حوزه و علوم دینی کتابی استثنایی و کتاب معتبر حدیثی است.
به گفته وی ما به نهج البلاغه به عنوان یک اثر حدیثی معتبر و تخصصی می نگریم که در درجه بالای اعتبار قرار دارد.
معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد در ادامه با اشاره به دیگر ویژگیها و خصوصیات نهج البلاغه ،یادآورشد: تنوع موضوعی در آن فوق العاده فراوان و بسیار حائز اهمیت است که بدین جهت به ارزشهای این کتاب می افزاید.
فقهی زاده گفت: نهج‌البلاغه گزیده‌ای از خطبه‌ها، نامه‌ها و سخنان کوتاه علی بن ابی‌طالب (ع) است که توسط سید رضی در قرن چهارم هجری قمری براساس ذوق ادبی شخصی اش از نامه‌ها و خطبه‌های امام علی(ع) فراهم آورد.
معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: از جمله شاخصه‌های این کتاب، ترجمه‌های متعدد و فراوان آن است.
وی با اشاره به جایگاه شخصیتی و ابعاد وجودی مولای متقیان امام علی (ع) ، گفت: آن حضرت نزد اهل سنت دارای مقام بالای علمی و نزد شیعیان نیز به از جایگاه ویژه ای برخوردار است چراکه امام علی (ع) مقام ولایت عظما را عهده دار و تنها فردی است که مصادیق مشترک میان آیات و روایات را به خود اختصاص داد.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود با اشاره به جزئیات برگزاری نخستین جایزه جهانی کتاب برگزیده نهج البلاغه، شناسایی آثار و نویسندگان برتر و معرفی شایسته آنها به جامعه علمی، تشویق و حمایت از نویسندگان کتب برتر و دیگر مترجمان، مصححان و پژوهشگران، ترویج سبک زندگی علوی در فرهنگ عمومی با معرفی آثار برگزیده و قابل استفاده در حوزه نهج‌البلاغه و ترویج فرهنگ کتابخوانی به ویژه کتاب‌های مرتبط با نهج‌البلاغه و امیرالمومنین(ع) در میان عموم مردم و جریان‌سازی فرهنگی با ایجاد شبکه نخبگان پژوهشگر درعرصه آموزه‌های علوی به‌ویژه معارف نهج‌البلاغه از مهم‌ترین اهداف این رویداد معنوی و جهانی برشمرد.

** نهج البلاغه آئینه حکومت علوی است
در ادامه این نشست رئیس بنیاد بین المللی نهج البلاغه نیز با اشاره به ابعاد وجودی و شخصیتی امام علی (ع)، اظهارداشت: آن حضرت شخصیتی است که عدالت حکومتی و افق های روشن آن را برای بشریت ترسیم کرد که امروز بعد از گذشت چندصد سال هنوز هم از آموزه های آن به عنوان مطالب جدید استفاده و مراجعه می کنند.
آیت الله «سید جمال الدین دین پرور» درادامه به دنباله دار و جهت دار بودن حرکت‌ها در غرب اشاره کرد و گفت: با برگزاری نخستین جایزه جهانی کتاب برگزیده نهج البلاغه به دنبال آن هستیم که حرکتی بی‌طرفانه و برداشتی صحیح از نهج البلاغه تبیین و معرفی کنیم.
به گفته وی پرداختن علمی و صحیح به سیره مولای متقیان امام علی (ع) یک نیاز ضروری و مهم برای بشریت محسوب می شود که باید با جدیت هرچه تمام تر دنبال و پیگیری شود.

** دنیا تشنه آموزه های علوی است
رئیس بنیاد بین المللی نهج البلاغه در ادامه سخنان خود به نگارش کتابهای مختلف در گوشه و کنار جهان اشاره و تاکید کرد: باید بتوانیم ما نیز در معرفی و تبیین کتاب‌هایی مانند نهج البلاغه که پس از قرآن دومین کتابی است که در اسلام از جایگاه بالایی برخوردارشده است از این رو پس از هزار سال مورد استناد علما و بزرگان دین بوده و از برتری ویژه ای نیز برخوردار می باشد.
آیت الله دین پرور خاطرنشان کرد: پس از قرنها از گذشت انتشاراین کتاب، در سازمان ملل نهج البلاغه و عهدنامه مالک اشتر مطرح و از آن صحبت به میان می آید که این نشانگر اهمیت این کتاب را بیان می کند.
رئیس بنیاد بین المللی نهج البلاغه با اشاره به اینکه امروز دنیا و بشریت احساس نیاز فراوانی به نهج البلاغه می کند، تاکید کرد: امروز وظیفه ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید بتوانیم آموزه های ارزشمند و مطالب ارزنده و تاثیر گذار این کتاب را به دینا معرفی و تبیین کنیم که برگزاری این جایزه یکی از این ابزارهای می تواند به شمار آید.
درابتدای این نشست از پوستر این دوره جشنواره با سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی رونمایی شد.
به گزارش ایرنا، نخستین جایزه جهانی کتاب برگزیده نهج البلاغه به کتاب‌هایی اختصاص دارد که پیرامون شخصیت امام علی (ع) به نگارش درآمده‌اند.
برگزاری این جایزه نوعی ترویج فرهنگ کتابخوانی محسوب می شود چراکه نهج‌البلاغه کتابی وحدت آفرین و از جامعیت ویژه‌ای برخوردار است و نکات مدیریتی و راهبردی درون آن به چشم می‌خورد. تاکنون200 اثر به دیبرخانه این جایزه رسیده و پیش‌بینی می شود شمارآثار ارسالی به یکهزاراثر برسد.
فراخوان این رویداد معنوی و فرهنگی تا پایان آذر ماه طبق اعلام اولی تعیین شده اما بنا به گفته دست اندرکاران آن احتمال تمدید دارد.
مراسم اختتامیه این جایزه هشتم اسفند ماه سال جاری با حضور مسئولان فرهنگیو هنری و کشوری در تالار وحدت برگزار خواهد شد.
مرجع : ایرنا
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما