تاریخ انتشار
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۷
۰
کد مطلب : ۳۴۰۳۷

تجلیل از ۲۱ نوگل حسینی و تکریم از ۲ پیرغلام اهل‌بیت(ع)


تجلیل از ۲۱ نوگل حسینی و تکریم از ۲ پیرغلام اهل‌بیت(ع) در فرهنگسرای اندیشه
به گزارش خبرگزاری فارس؛ اختتامیه دوازدهمین آیین تجلیل از نوگلان حسینی (مداحان دانش‌آموز شهر تهران) باحضور سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مصطفی خورسندی رییس کانون مداحان و شعرای آیینی، حسین تاریخی دبیرکل اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌آموزی، جمعی از پیر غلامان اهل بیت(ع) از جمله غلامرضا سازگار، علی مشکینی، اکبر کاظمی و احمد چینی و جمعی از نوگلان حسینی و خانواده‌هایشان در فرهنگ‌سرای اندیشه برگزار شد.
تلاوت قرآن توسط قاری نوجوان حسین شاهسوار و پرچم گردانی پوریا فراست آغازگر این برنامه با اجرای عباس سلیمی بود.
در ادامه محمد میثم میثمی مدیر فرهنگی هنری منطقه ۷ و رییس فرهنگ‌سرای اندیشه نخستین سخنران این مراسم بود. وی ضمن خوشامدگویی به تقدیر از همه دست اندکاران برگزاری این برنامه پرداخت و گفت: حقیقت امر این است که برای من و دوستان و همکارانم در فرهنگ‌سرای اندیشه، هیچ افتخاری بالاتر از برگزاری برنامه‌ای با عطر و بوی حسینی نیست. خدا را سپاسگزارم که در لحظه‌لحظه اجرای این برنامه همه ما سرشار از شوق بودیم.
وی با تقدیر از رییس سازمان فرهنگی هنری، سازمان دانش‌آموزی و اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌آموزی برای برگزاری این برنامه گفت: پیش از اینکه توفیق خدمت در این فرهنگ‌سرا و این برنامه نصیب من شود، آقای خورسندی و خانه مداحان تلاش فراوانی را برای اجرای این برنامه به کار می‌بستند و به نوعی ایشان پدر معنوی ویژه برنامه نوگلان حسینی هستند و چه از نظر محتوایی و چه از نظر فنی به لطف حضور خودشان و گنجینه عظیم پیرغلامان اهل بیت(ع) این برنامه راه‌بری و راهنمایی شده است.
میثمی در پایان با اشاره به هدایایی که به برگزیدگان در این دوره اهدا می‌شود گفت: اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌آموزی برنامه‌ای را تدارک دید و برگزیدگان این دوره از جشنواره را برای حضور در پیاده‌روی باشکوه اربعین حسینی دعوت کرد و پذیرای آنها بود و این یکی از جوایز ویژه این دوره از جشنواره بود اما در کنار آن به همت ستاد بازسازی عتبات عالیات نگین انگشتری از سنگ مرمر حرم مطهر سیدالشهدا(ع) به برگزیدگان اهدا می‌شود و چه هدیه‌ای مبارک‌تر از این که از سمت خود ارباب پیشکش شده است که در کنار آن هدایای ناچیز دنیوی، بهترین پاداش است.
برگزاری کلا‌س‌های آموزشی برای دانش‌آموزان در کانون مداحان
مصطفی خورسندی رییس کانون مداحان و شعرای آئینی دیگر سخنران این مراسم بود. وی با تقدیر از دست‌اندرکاران برگزاری این برنامه گفت:  نکته مهم این است که هرکسی در این برنامه قدمی برداشته آن قدم را برای خودش برداشته است؛ چه اتفاقی مبارکتر از اینکه اگر انرژی و هزینه‌ای صرف می‌شود در راستای اعتلای فرهنگ حسینی باشد.
وی افزود: این یک شروع است و این آزمون نشان می‌دهد که استعدادهای عالی و بالقوه‌ای در مدارس ما وجود دارد که باید شناسایی و هدایت شوند. برای همه ما یک زمینه وراثتی و یک زمینه اکتسابی وجود دارد. کودکان وقتی قدم به این وادی گذاشته‌اند باید بدانند که باید تلاش کنند تا هر آنچه که می‌توانند از اطلاعات و فن فرا بگیرند و اگر سنشان بالا برود و اطلاعاتشان بالاتر نرود، خیلی زود از کار می‌افتند؛ اما اگر زیر سایه استادان بزرگ قرار بگیرد، می‌توانند به رشد و بالندگی برسند.
رییس کانون مداحان و شعرای آئینی اضافه کرد: ۸۰ هزار مداح در سیستم کانون مداحان کشور ثبت شده‌اند و ما ۴۲۵ دفتر در سراسر کشور داریم. یک شبکه منسجم و عالی است و به‌زودی کلاس‌های آموزشی برای دانش‌آموزان در کانون مداحان برگزار خواهد شد.
حضور نوگلان ما را نسبت به آینده کشور دلگرم می‌کند
حسین تاریخی دبیر کل اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌آموزی دیگر سخنران این برنامه بود. وی درباره برگزاری این محفل گفت: یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب افزایش و ارتقای عشق و ارادت مردم نسبت به امام حسین (ع) و دیگر اهل‌بیت است که نه تنها در مرزهای کشورمان که تبدیل به یک آیین باشکوه در اربعین حسینی و با حضور خیل عظیمی از مسلمانان تبدیل‌شده است. 
وی افزود: این برنامه تجلیل از خانواده‌هایی است که زمینه مناسب را برای آشنایی فرزندانشان با این مسیر باشکوه آماده کرده‌اند و فرزندانشان را برای آینده بیمه کرده‌اند.
تاریخی با اشاره به همراهی با نوگلان حسینی در راهپیمایی اربعین گفت: شور و شوق بچه‌ها در این راه سخت و پر زحمت بدون حضور خانوادهایشان وصف نشدنی بود. حضور نوگلان حسینی با این همه عشق و ارادت من را نسبت به آینده این خاک که به دست آنها ساخته می‌شود دلگرم می‌کند.
نقش مداحی نقشی ماندگار و تاثیرگذار است
سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز در این همایش به سخنرانی پرداخت. او خطاب به نوگلان حسینی گفت: انسان در مسیر زندگی خود توفیقات، موفقیت‌ها و موقعیت‌هایی را پیدا می‌کند. به فرموده امام صادق(ع) اگر با تمام قلب خود این توفیقات را درک کند، شکر آن را به جا آورده است و این موفقیت برای او ماندگار و شکوفا می‌شود. اگر می‌خواهید این موفقیت برایتان مستمر باقی بماند باید شناخت و بصیرت پیدا کنید.
وی درباره تارخچه عزاداری در اسلام یادآور شد: اولین بار پیامبر اکرم(ص) پس از جنگ احد از اصحاب خود خواستند که در سوگ حمزه سیدالشهدا مرثیه‌خوانی کنید و حضرت زینب(س) اولین مرثیه خوان امام حسین(ع) بودند و با مرثیه‌خوانی و مداحی فرهنگ عاشورا را زنده نگه‌داشتند. این بیرق از این بزرگان به دست ما رسیده است و باید بصیرت درک و شکرگزاری آن را داشته باشیم.
رییس سازمان فرهنگی هنری اضافه کرد: تاثیر مداحان در حرکات بزرگ تاریخی کشور ما از به وقوع پیوستن انقلاب اسلامی تا موفقیت در هشت سال دفاع مقدس انکار ناشدنی است. شوری که آنها به این حرکات مردمی می‌بخشند در کنار شعور مردمان باعث به ثمر رسیدن حرکت های بزرگ فرهنگی شد. نقش مداحی نقشی ماندگار و تاثیرگذار است و این برنامه به دلیل کنار هم قرار گرفتن نوگلان حسینی و تجلیل، معرفی و بزرگداشت پیر غلامان حسینی اوج تاثیرگذاری عمیق بر این فرزندان عزیز انقلاب و جامعه است.
در ادامه آیین تجلیل از ۲ پیر غلام اباعبدالله الحسین در میان احترام حاضران در سالن برگزار شد و سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، محمدمیثم میثمی مدیر فرهنگی هنری منطقه ۷ و رییس فرهنگ‌سرای اندیشه، مصطفی خورسندی رییس کانون مداحان و شعرای آیینی، و حاج احمد چینی از حاج غلامرضا سازگار و حاج اکبر کاظمی تقدیر کردند.
پس‌ از آن آیین تجلیل از ۱۸ برگزیده این دوره از جشنواره با حضوران جمعی از پیر غلامان امام حسین (ع) برگزار شد.
اسامی تجلیل شدگان این دوره عبارت است از؛
مقطع ابتدایی: نفر ششم: آقای محمدحسن اشتیاقی، نفر پنجم: آقای محمدمهدی احمدی، نفر چهارم: آقای حسین صادقی، نفر سوم: مهران موسی زاده، نفر دوم: محمدحسن احمدی و نفر اول: پیام ربیعی
مقطع متوسطه اول: نفر ششم: آقای ابوالفضل سجده، نفر پنجم: آقای امیرحسین قلعه نویی، نفر چهارم: آقای مهدی بهرامی، نفرات سوم به طور مشترک: امیرمهدی خلیلی و محسن میرکوهی، نفر دوم: مرتضی علی اصفهانی و نفر اول: امیرعلی علیمحمدی
مقطع متوسطه دوم: نفر ششم: آقای عرفان علمی، نفر پنجم: آقای ابوالفضل رضایی، نفر چهارم: آقای علی معینیان، نفر سوم: محمدجواد اکبری، نفر دوم: حسن توکلی و نفر اول: محمدرضا جدیدوند
بخش ویژه: آقای جمال ولی و برگزیده روشندل مقطع متوسطه دوم: امیرحسین فخری
شعرخوانی احمد بابایی و ذکر مصیبت امیر عباس ناهیدی از دیگر بخش‌های دوازدهمین آیین تجلیل از نوگلان حسینی بود.
اهدای ۲ کمک‌هزینه سفر به مشهد مقدس و یک نگین انگشتری از سنگ مرقد مطهر امام حسین (ع) در میان حاضران پایان‌بخش این مراسم بود.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما