تاریخ انتشار
شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۱
۰
کد مطلب : ۳۰۹۷۶
مدیر عامل انجمن تعزیه ایرانیان خبر داد:

فعالیت 3000 تعزیه خوان در کشور/ 10درصد تعزیه خوان ها بیمه هستند

فعالیت 3000 تعزیه خوان در کشور/ 10درصد تعزیه خوان ها بیمه هستند
داوود فتحعلی بیگی در آیین اختتامیه هشتمین سوگواره حسینی استان سمنان به میزبانی سالن شاهچراغی دامغان با بیان اینکه سه هزار تعزیه خوان در سطح کشور در رشته های مخالف خوانی، موافق خوانی، موسیقی و جامه داری فعالیت می کنند، ابراز داشت: در سطح کشور سه کانون و چهار دفتر نمایندگی انجمن تعزیه و در شهرهای زنجان، خراسان شمالی، ورامین و اصفهان وجود دارد که به امور صنفی تعزیه خوانان می پردازد.

وی درباره وظایف و برنامه های انجمن تعزیه کشور، گفت: در ماه محرم قریب به سه هزار مجلس تعزیه خوانی در سطح کشور برگزار می شود که ساماندهی این مجالس، هماهنگی و اعزام تعزیه خوانان، جمع آوری نسخ تعزیه و تبدیل آن به مجموعه کتاب، انتشار و چاپ ۱۳ جلد دفتر تعزیه و پیگیری و بیمه شدن ۳۰۰ نفر ار هنرمندان تعزیه در سراسر کشور از مهمترین برنامه های انجمن تعزیه است.

رئیس دفتر تعزیه مرکز هنرهای نمایشی کشور با بیان اینکه اجرای هنر تعزیه یا شبیه خوانی به ۳۰۰ سال پیش باز می گردد، گفت: هدف از هنر تعزیه القاء پیام ائمه(ع) و سیره آنها است و از این لحاظ هنر تعزیه تاثیر بسیار بالایی بر روی مخاطب دارد.

فتحعلی بیگی با بیان اینکه تشیع مذهبی عاطفی است، ابراز داشت: ما میراث دار نیاکان و گذشتگان هستیم که این هنر، بخشی از فرهنگ تاثیرگذار کشورمان محسوب می شود لیکن یکی از اقداماتی که به جد باید پیگیر آن باشیم، حفظ و صیانت از میراث تعزیه خوانی در ایران اسلامی است.

وی افزود: هنر آئینی تعزیه، پیام آور فرهنگ پرحادثه و البته حزن آلود عاشورا است و همچنین فرهنگ و هنر اصیل، ریشه دار و متفکرانه ایرانیانی است که رسالت خود برای ترویج فرهنگ دینی و اسلامی را از طریق هنر، به خوبی انجام داده اند.

رئیس انجمن تعزیزه ایرانیان با تاکید بر اینکه تعزیه باید دارای عناصر و مظاهر فرهنگی، جدی، اصیل، علمی و ریشه دار باشد، گفت: این عناصر و مظاهر فرهنگی را باید به شکل صحیح و رعایت زیبا شناسی و مبتنی بر آموزش های اصولی ارائه کرد تا در دل مردم بنشیند لذا امیدواریم با برگزاری سوگواره های حسینی بتوانیم گامی موثر در بقا و احیای شبیه خوانی و استعدادیابی در میان جوانان علاقه مند به هنر برداریم.

در این مراسم از تعزیه خوانان برتر هشتمین سوگواره حسینی استان سمنان تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما