تاریخ انتشار
سه شنبه ۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۴
۰
کد مطلب : ۳۰۷۸۱
صحتی سردرودی نویسنده و عاشورا پژوه عنوان کرد:

کتابشناسی حوزه عاشورا مغفول مانده

کتابشناسی حوزه عاشورا مغفول مانده
حجت الاسلام محمد صحتی‌سردرودی، نویسنده و پژوهشگر حوزه عاشورا در گفت‌وگویی درباره وضعیت نشر کتاب‌های عاشورایی گفت: متأسفانه وضعیت نشر و کیفیت آثار پژوهشی در حوزه عاشورا به ویژه دینی قابل تعریف نیست و اوضاع به حدی بد است که برخی فقها وقتی به این بخش از موضوع می‌رسند، روضه‌خوان می‌شوند.

وی با بیان اینکه این موضوع جای تأسف و تأمل دارد، افزود: وضعیت نشر از نظر تعداد عناوین و شمارگان که سالانه منتشر می‌شدند، با افت شدیدی مواجه هستند؛ هر چند نهادهایی هستند که کتاب‌هایی در این راستا منتشر می‌کنند، اما کتاب‌هایی که در این حوزه به صورت مستقل از سوی ناشران منتشر شوند اندک هستند و حکم کیمیا را دارند که هر چند سال یک بار می‌توان کتاب جدی و قابل تأملی در این حوزه دید.

صحتی سردرودی ادامه داد: عوامل مختلفی در این زمینه دخیل است، اما عامل اصلی این است که ما از قرن‌ها پیش مجبور شدیم به خودسانسوری عادت کنیم که نویسندگان به آن دچار هستند و هر چه به زمان ما نزدیکتر شده این خودسانسوری انواع و اقسام بیشتری پیدا کرده است. این عوامل سبب شده که در کتا‌ب‌ها حتی در حوزه عاشورایی حرف جدیدی وجود نداشته باشد.

این پژوهشگر در ادامه عنوان کرد: حرف‌ها در حوزه عاشورایی تکراری است و حرف تازه‌ای نیست و دور تسلسل است و حرف‌هایی که سال‌ها پیش گفته شده، دوباره با قلم‌های دیگر و با آب و تاب منتشر می‌کنند به ویژه در هدف‌شناسی امام حسین(ع) که در رابطه با این موضوع یا حرف‌های برادر شریف مرتضی رضی است یا سیدبن طاووس که می‌گفتند؛ هدف امام حسین(ع) یا شهادت و یا حکومت است، در صورتی که هیچ یک هم دقیق و درست نیست.

وی ادامه داد: علاوه بر این مشکلات، میدانی هم برای حرف‌های تازه وجود ندارد، بازار عرضه و تقاضا هم طوری شده که مردم هم به دنبال جن، جادو و کرامات و ... هستند که بیشتر به سرگرمی و افسانه شبیه است و نگاه جدی در آثار عاشورایی دیده نمی‌شود.

این نویسنده تصریح کرد: مخاطبان خواسته یا ناخواسته فهمیده‌اند که کسانی که می‌خواهند از دین صحبت کنند، حرف جدیدی برای گفتن ندارند و اگر هست، آثارشان منتشر نمی‌شود؛ از این رو به کتاب‌ها به صورت جدی نگاه نمی‌شود و تصور می‌شود که کتاب‌های حوزه عاشورایی تبلیغی است و نهادهای وابسته می‌خواهند اندیشه‌هایی را حفظ کنند و همین باعث می‌شود که هم شمارگان آثار کاهش یابد و هم تعداد مخاطبان کم شود.

وی با اشاره به حوزه‌های مغفول مانده در رابطه با حوزه عاشورا بیان کرد: در رابطه با این موضوع کارهای بسیاری بر زمین مانده و باید سال‌ها پیش انجام می‌شد که یکی از آنها کتابشناسی جامع درباره عاشورا و امام حسین(ع) است که حتی یک کتابنامه درباره امام حسین(ع) وجود ندارد.
صحتی سردرودی با اشاره به تأثیر جایزه دعبل - کتاب سال عاشورا- در ارتقای سطح کیفی آثار گفت: جشنواره‌هایی تاکنون برگزار شده و تأثیرگذار نبوده است، که امیدواریم جایزه دعبل اثرات مثبت خود را برجای بگذارد.

انتهای پیام/
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما