تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۸۸ ساعت ۱۴:۵۰
۰
کد مطلب : ۶۹۵۲
فیلم‌های کوتاه عاشورایی

درباره يک روز پس از دهمين روز

درباره يک روز پس از دهمين روز
سينما بی‌تردید یکی از بهترين و تاثيرگذارترين ابزار براي گسترش و اشاعه فرهنگي مورد توجه است و بیان مفاهیم دینی در آن نیز هرچند به سبب حساسیت موضوع،‌ با دشواری‌هایی همراه است اما این امر مانع از حذف رسانه قدرتمند سینما در انتقال مفاهیم دینی نشده است.

درمیان مفاهیم و موضوعات دینی،‌ حادثه کربلا و واقعه عاشورا، ‌به دلیل بار دراماتیک و ویژگی‌های تصویری ناب خود،‌ همواره محل توجه سینماگران بوده است.

ما نیز در این پرونده برآنیم به معرفی فیلم‌های کوتاه عاشورایی بپردازیم و مرجع خود را آن فیلم‌هایی قرار دادیم که در اولین و دومین دوره همایش «تصویر عاشورا» حضور داشته‌اند.

فیلم مستند «يک روز پس از دهمين روز» به كارگرداني نرگس آبيار ،به مراسم بسیار خاص عزاداری در بخش زارچ شهرستان یزد می‌پردازد که برای سوگواری امام حسین(ع) برگزار می‌شود.

در این فیلم زندگی پیرمردی روایت می‌شود که یک شتر را تیمارداری می‌کند تا آن را برای ایفای نقش شتر اسرای شام آماده کند و در نهایت نیز در روز عاشورا آن را قربانی می‌کند.

این فیلم به عنوان بهترین فیلم مستند دومین همایش «تصویر عاشورا» انتخاب شد. در جشنواره «اسماعیلیه» مصر به عنوان بهترین مستند کوتاه پذیرفته شد. در جشنواره «آزا»ی یونان، جایزه بهترین موفقیت سینمایی را به ‌دست آورد. در جشنواره‌هاي «فلکسيو» استراليا، «آي سين فيلمز» ايتاليا، «زرد آلوي طلايي» ارمنستان و «بروکلين» آلمان حضور داشت.

«يک روز پس از دهمين روز» در قطع مینی‌دی‌وی،‌ در ۲۴ دقیقه و در سال ۱۳۸۶ تولید شده است.

عوامل این فیلم عبارتند از:
کارگردان: نرگس آبیار
پژوهشگر: نرگس آبیار
تصویربردار: جعفر باقری‌نیا
صدابردار: جمال دهقان
صداگذار: محمود خرسند
تدوینگر: رامتین لوافی‌پور
تهیه‌کننده: مجید حاجی‌باشی
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما