تاریخ انتشار
دوشنبه ۴ آذر ۱۳۸۷ ساعت ۱۵:۲۰
۰
کد مطلب : ۳۸۳۵
بهروز غريب‌پور:

تمرينات «اپراي عاشورا» نيمه آذر آغاز مي‌شود

تمرينات «اپراي عاشورا» نيمه آذر آغاز مي‌شود
 به گزارش خیمه، كارگردان تئاتر «اپراي عاشورا» افزود: «مابقي عروسك‌ها نقش دوم اين اپرا هستند كه در صحنه جنگ به كار برده مي‌شود و اين عروسك‌ها نيز مراحل ساختشان آغاز مي‌شود.»

وی تصریح کرد: «دكور اپرا نيز در حال ساخته شدن بوده و تست نور براي صحنه‌هاي قدسي با موفقيت صورت گرفته است.»

غريب‌پور بعد از اجراي اپراي عروسكي «رستم و سهراب» و «مكبث» تصميم گرفت تا اپراي دو اثر بزرگ «ليلي و مجنون» يا «عاشورا» را اجرا كند كه از اين ميان «اپراي عروسكي عاشورا» را برگزيد.

به گفته این کارگردان، اپراي عروسكي عاشورا يكي از بخش‌هاي اپراي سه‌گانه‌اي است كه اجرا كرده‌، «اپراي رستم و سهراب» اثري ملي و «اپراي عروسكي مكبث» نيز اثري بين‌المللي بوده و اجراي «اپراي عروسكي عاشورا» نيز اثري مذهبي و ايراني است.

ساخت عروسك‌ها برعهده علي پاكدست بوده و سرپرست كارگاه عروسكي نيز بر عهده مريم اقبالي است؛ موسيقي اين اپراي عروسكي در استوديو راديو اوكراين (كيف) ضبط شد و اين كار با حضور رهبر اركستر سمفونيك در اين راديو صورت گرفت؛ آهنگسازي اين اثر بر عهده بهزاد عبدي از هنرمندان ايراني مقيم اوكراين بود.

گروه آران سومين تجربه در كنار هم بودن را با اجراي اپراي عروسكي عاشورا پشت سر مي‌گذارد؛ اولين كار اين گروه اپراي عروسكي «رستم و سهراب» است كه با وجود موضوع وطني عروسك‌هاي آن در اتريش ساخته شد و موسيقي آن نيز در ارمنستان توليد شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما