تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۵
۰
کد مطلب : ۳۵۰۱۴

«طبل‌زنی» آئین خاص طبسی‌ها در ماه مبارک رمضان

«طبل‌زنی» آئین خاص طبسی‌ها در ماه مبارک رمضان
سید احمد برآبادی اظهار داشت: در ماه مبارک رمضان مراسم طبل‌زنی که آئین خاص مردم شهرستان طبس است در دو نوبت سحر و افطار در این شهرستان اجرا می‌شود.
وی افزود: هر بار اجرای مراسم طبل‌زنی، به مدت 10 دقیقه تا یک ربع و هر نوبت شامل سه بار به فاصله یک ساعت از مرتبه قبل نواخته می‌شود.
مسؤول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان‌جنوبی با بیان اینکه این موسیقی با ضربات هماهنگ زمان باقیمانده به اذان را اعلام می‌کرد و در پایان یک بخش کوتاه داشت که ریتم آن به‌هم ریخته بود، تصریح کرد: مردم با شنیدن این ریتم متوجه می‌شدند که زمان کوتاهی به اذان مانده است.
برآبادی اضافه کرد: پس از اجرای این موسیقی، توپ خاصی به نام زنبورک (شمخال) به صدا در می‌آمد که به برگزارکنندگان این عمل زنبورک زن و نقاره‌زن می‌گفتند و تمامی این کارها در اکثر مناطق به‌طور موروثی صورت می‌پذیرفت.
وی ادامه داد: زمان اجرای طبل‌زنی، به کمک ساعت‌های آبی (شامل تشتی بزرگ و فنجان مسی متوسطی که ته آن سوراخ ریزی داشت مشخص می‌شد) صدای پرطنین این طبل‌ها با ترتیبی موزون و دلنشین خاطره نقاره‌زنی بارگاه امام هشتم (ع) را در یادها زنده می‌کند.
مسؤول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان‌جنوبی عنوان داشت: این سنت حسنه بیش از 100 سال است که رواج دارد و طبل‌نوازان طبق وقف‌نامه مقرری دریافت می‌کنند که وقف‌نامه آن در اداره کل اوقاف شهرستان طبس موجود است.
گفتنی است آئین و مراسم طبل‌زنی در شهرستان طبس به شماره 189-17/11/89 در فهرست آثار میراث معنوی کشور (ناملموس) به ثبت رسیده است.
 
مرجع : فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما