تاریخ انتشار
شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۴
۰
کد مطلب : ۳۴۷۷۹

دکتر سنگری: شاعران در مدح شخصیت های گمنام قیام عاشورا شعر بسرایند

دکتر سنگری: شاعران در مدح شخصیت های گمنام قیام عاشورا شعر بسرایند
محمد حسین سنگری شب گذشته در آیین تجلیل از حسن فخری پیرغلام و ذاکر اهل بیت(ع) در مجتمع فرهنگی هنری خلیج فارس خرمشهر، اظهار کرد: بسیاری از چهره های کربلا ناشناخته هستند و بسیاری از یاران اباعبدالله الحسین(ع) را کسی نمی شناسد که باید برای این شخصیت ها شعر و نوحه سروده شود . 
وی اعتراض خود را به نامگذاری ایام دهه محرم اعلام کرد و توضیح داد: با نامگذاری شخصیت ها، خالقان حماسه عاشورا محدود می شوند و نام بسیاری مطرح نمی شود . 
این پژوهشگر و نویسنده با بیان اینکه وی شهدای عاشورا را به هفت دسته طبقه بندی کرده است، افزود: باید بیشتر درباره عاشورا مطالعه کرد، این شخصیت ها را شناخت و در قالب شعر و نوحه به مردم معرفی کرد . 
سنگری در بخش دیگر سخنانش با تاکید بر لزوم مطالعه و ارتباط با شاعران در حوزه عاشورا به سیر صعودی انتشار کتاب در حوزه های مختلف از جمله شعر آیینی و اسلامی اشاره کرد و گفت: در هزار ساله گذشته ایران در هیچ عصری به اندازه عصر حاضر برای عاشورا شعر تولید نشده است . 
این عاشورا پژوه و نویسنده کشوری آماری از مطالب چاپ شده در 40 ساله عمر انقلاب اسلامی ارائه و اظهار کرد: در طول 40 سال 41 میلیارد و 600 میلیون مطلب در ایران نگارش و 31 میلیون عنوان کتاب ظرف این مدت منتشر شده است . 
وی افزود: از دیگر نکاتی که در هیچ دوره تاریخی تکرار نشده است، ثبت یکهزار و 609 بانوی شاعر است که 603 نفر از این تعداد در حوزه عاشورا تولید اثر کرده اند . 
سنگری در ادامه با اشاره به برگزاری مراسمی برای تجلیل از مقام حسن فخری ذاکر کنهسال و پیشکسوت خرمشهری و حضور قابل توجه شهروندان در این مراسم، از وی به عنوان شخصیت فراملی یاد کرد و حسن کلام، ایمان و عمل صالح را بنا به تعبیر قرآن رمز محبوبیت این شخصیت برشمرد .
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما