تاریخ انتشار
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۵
۰
کد مطلب : ۳۴۷۶۴

سنگری: خویشتن خودمان را مطالعه کنیم

سنگری: خویشتن خودمان را مطالعه کنیم
مراسم تجلیل از محمدرضا سنگری و موسی حقانی به همراه رونمایی از دو عنوان کتاب «قلم‌های قدبلند» نوشته محمدرضا سنگری و «آخرین شاه آخرین دربار» نوشته موسی حقانی در کتابخانه سیدمرتضی در محله مولوی تهران برگزار شد.

 
* سنگری: خویشتن خودمان را مطالعه و بررسی کنیم/ رشد تعداد کتابخانه‌ها در سایه انقلاب
محمدرضا سنگری در مراسم تجلیل و رونمایی از کتابش اظهار داشت: در تاریخ و بر اساس روایتی که از ابوذر داریم ۱۲۴ هزار پیامبر آمدند که ۳۱۳ پیامبر رسول بوده و ۵ نفر اولوالعزم هستند. از مجموع همه در کتاب خدا ۲۷ پیامبر نامشان برده شده هر کدام با یک معجزه آمدند اما در زنجیره انبیا آخرین پیامبر با کتاب آمد و این نشان می‌دهد هر کسی به کمال برسد با کمال می‌آید.
این پژوهشگر با بیان اینکه اعجاز ‌آخرین پیامبر هم کتاب است، گفت: در کتاب خدا انسان به خوانش چند کتاب دعوت شده است اولین کتاب خویشتن است آنها که خویشتن را نخوانند هر چه را بخوانند هیچ نخواندند برای اثبات جهالت یک انسان همین بس که کتاب وجودی خود را نخواند.
وی با بیان اینکه نمی‌دانم وقتی کتابمان را بخوانیم به کدام سمت خواهیم رفت ولی انشاءالله به بهشت برویم، گفت: باید خویشتن خودمان را مطالعه و بررسی کنیم اما چه زمانی برای این بررسی و مطالعه مناسب است. برخی اول صبح و برخی شب هنگام را مطرح می‌کنند اما یکی از لذت‌های من در آن این است که اول صبح پس از نماز کلاس‌ها را تا ساعت ۹ دایر می‌بینم. از فرصت صبح بسیار استفاده کنید اما مناسب‌ترین زمان پایان روز وعصر است. خلوت کنید و خویشتن را مرور کنید.
سنگری کتاب دیگری که قرآن دعوت می‌کند آن را بخوانیم آفرینش دانست و گفت: ارتباط ما با آسمان قطع شده باید به طبیعت برویم و آفرینش را ببینیم،توصیه می‌کنم هنگام مطالعه آب کنار خود قرار دهید. ولی کتاب سوم تاریخ است، کتابی که با آن گذشته‌ها و سرنوشت را مطالعه می‌کنید تا ببینید سرانجام کسانی که بدروش در زندگی بوده‌اند به کجا رسیده است.
وی با بیان اینکه خوشبختانه پس از انقلاب اسلامی ۱۵۵ کتابخانه فعال داریم، گفت: تعداد کتابخانه‌های بعد از انقلاب به انگشتان یک دست هم نمی‌رسید این گوشه‌ای از رشد پربرکت انقلاب اسلامی است، ما در حال حاضر بیش از ۴۱ میلیارد صفحه نوشته و بیش از ۳۱ میلیارد کتاب چاپ شده داریم که این قابل قیاس با گذشته نیست ما در هیچ روزگاری تا این اندازه زن شاعر نداشته‌ایم. امروز بیشترین تعداد نگارنده‌های خاطرات دفاع مقدس به بانوان اختصاص دارد. به افق‌های بالایی رسیده‌ایم و این نسل قابل تحسین است.

 
* قرایی: ندیدن «سنگری‌ها» و «حقانی‌ها» ظلم به فرهنگ است
در پایان این مراسم، حسین قرایی به آشنایی خود با محمدرضا سنگری اشاره کرد و با بیان اینکه ای کاش مسئولان فرهنگی ما غیرت داشته باشند چرا که ندیدن سنگری‌ها و حقانی‌ها ظلم به فرهنگ است، گفت: ترور اینها نیز جدی‌تر از ندیدنشان است. سانسور و ندیدن این چهره‌ها ظلم بزرگ است. چند سالی است به ضریب دادن به چهره‌های هنری عصر انقلاب همت دارم چرا که نباید نظایر حقانی و سنگری‌ها نادیده به کناری بروند. از آنها مستند بسازیم، مستند پرتره از قیصر، اخوان و حتی فروغ نداریم و به راحتی تاریخ ادبیات‌مان را له می‌کنیم. دکتر سنگری از ابتدایی‌ترین مسیر که بند پوتین خود را در دانشگاه تهران محکم بست وارد مسیری سخت شد.
وی با بیان اینکه اغلب کتاب‌های ادبیات را آقای سنگری تعریف کرده، گفت: آثار او در بخش‌های عاشورا پژوهشی، دفاع مقدس، ادبیات معاصر و ... را نمی‌توان نادیده گرفت و بر این اساس باید گفت کفه شعر آیینی و مذهبی پس از انقلاب نسبت به قبل آن سنگین‌تر شده است. کتاب‌های آقای دکتر که بیش از ۳۶ جلد هستند جزو مستندترین آثار است که باید قدر شناخته شود.
 
مرجع : فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما