تاریخ انتشار
يکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۷
۰
کد مطلب : ۳۴۴۲۱
در نشست هم اندیشی«ادبیات دینی کودکان و نوجوانان عنوان شد؛

لزوم برگزاری جشنواره تخصصی کتاب‌های حوزه ادبیات دینی

لزوم برگزاری جشنواره تخصصی کتاب‌های حوزه ادبیات دینی
نشست هم اندیشی ادبیات دینی کودکان و نوجوانان با عنوان «مسیری که رفته ایم و مسیری که باید برویم» با حضور صاحب نظران این حوزه در دفتر مرکزی انتشارات آستان قدس رضوی در تهران برگزار شد.
ناصر نادری از نویسندگان ادبیات دینی کشور در ابتدای این نشست که به بررسی مهم ترین مسائل و کمبودها در عرصه ادبیات دینی کودک اختصاص داشت، اظهار کرد: ارتقای کیفیت آثار ادبیات دینی کودکان جزء دغدغه های مهم این عرصه به شمار می آید.
وی افزود: مدیریت فرهنگی و تولید محتوا در راستای بهبود کیفیت آثار ادبیات دینی کودک و نوجوان از جمله رویکردهای ویژه انتشارات آستان قدس رضوی قرار دارد.
در ادامه حجت الاسلام سید جواد بهشتی ضمن اشاره به مهم ترین منابع الهام بخش برای برنامه ریزی مفهومی در این حوزه از جمله قرآن کریم و احادیث ائمه علیهم السلام، به وجود برخی کاستی ها در حوزه ادبیات دینی کودکان و نوجوانان و مهارت های زندگی مستخرج از این متون دینی اشاره کرد.
به گفته این نویسنده و پژوهشگر دینی؛ استفاده از چنین منابع می تواند دستمایه موضوعات داستان نویسی دینی قرار گیرد، ضمن آن که با به کار بردن احادیث می توان ظرف های متنوع از محصولات فرهنگی تولید کرد.
همچنین حجت الاسلام حسن زاده آملی در این نشست با یادآوری تجربه های زیسته خود در دوره مدیریت نشر مجلات سلام بچه ها، پوپک و سنجاقک، به اهمیت پژوهش در مسائل جزئی و تصویری در تولید متون ادبی همچون شمایل سازی شخصیت معصوم علیهم السلام تاکید کرد.
حجت الاسلام مرتضی دانشمند نیز با اشاره به اهمیت یافته های روان شناسی در مباحث دین شناسی و ادبیات دینی کودکان و نوجوانان، به بیان تجربه های خود در این مورد پرداخت.
این نویسنده و پژوهشگر قرآنی خاطرنشان کرد: استفاده از یافته های روانشناسی در دین به عنوان یک پدیده گسترده و تاثیرگذار که افراد با فرهنگ، وضعیت اجتماعی و اقتصادی مختلف را در بر می گیرد، می تواند در جهت تاثیرگذاری ادبیات دینی حوزه کودک و نوجوان وارد شود.
حجت الاسلام غلامرضا حیدری ابهری؛ نویسنده و محقق حوزه ادبیات کودک و نوجوان نیز در پایان ضمن تبیین کاستی ها و چالش های ناشران کتاب های مذهبی، به اهمیت الزامات اجرایی کتاب های حوزه ادبیات دینی پرداخت.
در این جلسه بحث ضرورت جشنواره تخصصی کتاب های حوزه ادبیات دینی مطرح شد که حاضران ضمن تاکید بر اهمیت برگزاری این جشنواره به ضرورت فرهنگ سازی و افزودن دانش تخصصی دینی برای پدیدآورندگان حوزه ادبیات دینی و دامن زدن به مباحث نظری این حوزه اشاره کردند.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما