تاریخ انتشار
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۴
۰
کد مطلب : ۳۴۰۹۳
درس‌گفتارهایی درباره سنایی برگزار می شود؛

سنایِ سنایی در مدایح مصطفوی

سنایِ سنایی در مدایح مصطفوی
بر اساس اعلام شهر کتاب، یکی از نکات ‌برجسته و ‌نقاط قوت‌ شعر قرن ششم توجه به ساحت ملکوتی پیامبر اسلام‌ (ص) و مدایح مصطفوی است‌ که در شعر شاعران باورمند و معنی‌گرا مانند سنایی و خاقانی و نظامی خود را بیشتر نشان می‌دهد.
سنایی شاعر پیشرو و نوگرا و تاثیرگذار قرن ششم علاوه بر آنچه که در حدیقه‌الحقیقه از پیامبر گرامی اسلام و خاندان ایشان یاد کرده، قصایدی را هم به‌مدح ایشان اختصاص داده‌ است که گویای تیزبینی شاعر در تبدیل مدایح درباری به نعت و منقبت‌سرایی و اثبات‌کردن ناتوانی شاعران درباری در روی‌کردن به مفاهیم و مضامین اعتقادی و ‌معنوی است.
تردیدی نیست که موضوعی مانند مدایح مصطفوی در بریدن سنایی از شعر درباری و رها شدن از قید و بندهای جا افتاده‌ی سبک خراسانی و نیز رهنمون شدن شاعر به وادی عرفان و روشن‌نگری عارفانه نقشی بی‌بدیل دارد به‌گونه‌ای که شاعران پس از سنایی هم این تجربه ماندگار او را به کار گرفته‌اند.
چهل‌وششمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره سنایی، روز چهارشنبه ۷ آذر ساعت ۱۶:۳۰ به «سنای سنایی در مدایح مصطفوی» اختصاص دارد که با سخنرانی «عبدالرضا مدرس‌زاده» در مرکز فرهنگی شهرکتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم برگزار می‌شود.
 
مرجع : مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما