تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۹
۰
کد مطلب : ۳۴۰۳۱
رییس دانشگاه ادیان:

گفت و گوی بین ادیان در جهان نهادینه شود

گفت و گوی بین ادیان در جهان نهادینه شود
حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب روز چهارشنبه در «پیش نشست تخصصی همایش بین المللی امام رضا(ع) و گفت و گوی ادیان» در دانشگاه ادیان و مذاهب قم افزود: این دانشگاه در خصوص ترویج گفت و گوی بین ادیان به صورت علمی ورود پیدا کرده که باید با برگزاری جلسه های مختلف، این فرهنگ پیش از گذشته در سطح جهان مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: گفت و گو و مناظره بخشی از تمدن اصیل اسلامی است که باید با الگوگیری از سیره امامان معصوم به ویژه امام رضا(ع) در این زمینه برنامه ریزی کنیم.
حجت الاسلا نواب با بیان این که بسیاری از ادیان با یکدیگر دارای اشتراک هایی هستند گفت: باید این اشتراک ها شناسایی و بر اساس آن همزیستی مسالمت آمیز ایجاد شود، در زمان حاضر نیز خدامحوری و عقلانیت یکی از مهمترین مسائلی است که به آن پرداخته ایم.
رییس دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: دین اسلام به گفت و گو بین ادیان و اشتراک های بین آن تاکید کرده است، به گونه ای که در تاریخ شاهد مناظره امام رضا(ع) با صاحب نظران ادیان دیگر هستیم.
حجت الاسلام نواب اضافه کرد: امروز شکل مناظره ها نسبت به زمان امامان معصوم(ع) تغییر کرده است که باید با استدلال و اشاره به مفاهیم دین اسلام به گفت و گو با سایر ادیان بپردازیم تا از این طریق از افراطی گری پرهیز شود.
وی با تاکید بر ایجاد وحدت بین ادیان مختلف افزود: در حال حاضر کشورمان با حفظ امنیت و آرامش از جنگ های بین دینی که در برخی از کشورها وجود دارد در امان مانده است و شاهد گفتمان سازی هستیم.
وی ابراز امیدواری کرد: برگزاری همایش ها و جلسه های مختلف با صاحبنظران نقش مهمی در ایجاد ارتباط و وحدت بین ادیان داشته باشد.
رییس دانشگاه ادیان و مذاهب در پایان از برگزاری نخستین همایش بین المللی امام رضا(ع) و گفت و گوی ادیان طی روزهای دهم و یازدهم بهمن ماه جاری در مشهد مقدس خبر داد و گفت: این پیش نشست در راستای برگزاری همایش اصلی برگزار شد که می تواند دستاوردهای خوبی به همراه داشته باشد.
مرجع : ایرنا
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما