تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۹
۰
کد مطلب : ۳۴۰۲۹
آیین افتتاحیه دومین جشنواره عکس و وحدت

نبویان: وحدت یعنی هر کسی بر مذهب خود باشد و بر مشترکات تاکید شود

حجت‌الاسلام والمسلمین نبویان صبح امروز چهارشنبه (۲۳ آبان ماه) در آیین افتتاحیه دومین جشنواره عکس و وحدت که در حوزه هنری برگزار شد، با بیان این که خداوند متن قرآن را برای بشر با یک هنر خاصی و آهنگین ارائه داده است، اظهار کرد:  قرآن کریم مسلمانان را به اتحاد امر فرموده است. یعنی نه فقط افراد بلکه جامعه اسلامی باید وحدت داشته باشد و از طرف دیگر مسلمانان را نهی کرده است که مبادا متفرق شوید. خداوند می‌خواهد مسلمانان در جهان برتر باشند اگر کشورهای اسلامی متحد بودند دشمن نمی‌توانست این همه تحریم را علیه ایران داشته باشد. وقتی کشورهای عربی همگی با اروپاییان قطع ارتباط کنند دیگر آنها نمی‌توانند این چنین رفتارهایی را با کشورهای اسلامی  داشته باشند و جوامع اسلامی از زیر فشار تحریم اقتصادی خارج می‌شوند.
معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ادامه‌ داد: ما اگر ارتش مشترک، پول واحد و ... داشته باشیم دیگر اروپاییان نمی‌توانند کاری از پیش ببرند. کنفرانس وحدت ثمرات بسیار زیادی دارد. چه اشکال دارد که جوامع اسلامی با یکدیگر تبادل دانش داشته باشند. برخی فکر می‌کنند وحدت یعنی شیعه، سنی شود و یا سنی، شیعه شود. هرگز معنی وحدت این نیست، ‌ بلکه معنی "وحدت" این است که هر کسی سر جای خودش و با مذهب خودش باشد و با یکدیگر دعوا نکنیم. زندگی، امنیت و دانش ابعاد گوناگونی دارد. هدف از وحدت دست کشیدن از مذاهب هشت گانه کشورهای اسلامی نیست، ‌ بلکه مراد این است که دست بر روی مشترکات بگذاریم. در فقه بیشترین اختلافات وجود دارد، اما در همین فقه ما ۹۰ درصد مشترکات را داریم.
وی خاطرنشان کرد: برخی به نام شیعه و یا سنی برای ضربه وارد کردن به اسلام آمده‌اند. وحدت مسلمانان در سراسر کشورهای اسلامی برکات مختلفی دارد و می‌توانند اقتصاد، علم و ... را شکوفا کند.
در ادامه‌ این مراسم،عبدی، داور دومین جشنواره عکس وحدت با بیان این که از روزی که فراخوان این عکس اعلام شد در حدود ۳۲۷۰ عکس به دبیرخانه جشنواره ارسال شد، بیان‌ کرد: در حدود ۴۰۰ عکس به مرحله دوم رفت و این ۴۰۰ عکس در سه رشته مختلف توسط داوران مورد گزینش قرار گرفت و در مجموع ۶۰ عکس انتخاب و به بخش برگزیدگان راه یافت. 
وی ادامه‌ داد: دومین سال است که این جشنواره برگزار می‌شود و شاید هنوز نقاط ضعفی داشته باشد اما برای سال آینده بهتر است ترکیب بندی درستی ارائه شود تا عکاسان راحت‌تر بتوانند در این عرصه فعالیت کنند و بهتر است موضوعات در سال آینده روشن‌تر بیان‌ شود. در سال آینده به موضوع وحدت از زوایای دقیق‌تری نگاه کنیم. امسال متاسفانه موضوع عکس وحدت با پراکندگی مواجه بود. موضوعاتی که در سبک عکس وحدت امسال به آن پرداخته شد، عبارت بودند از "سطح زندگی"، "قدس، فلسطین و موضوع وحدت" و"دستاوردهای نظام" .

 
مرجع : ایسنا
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما