تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۵
۰
کد مطلب : ۳۳۹۹۸

تبدیل جشن‌های مردمی به آیین‌های ملی و دینی

تبدیل جشن‌های مردمی به آیین‌های ملی و دینی
محمدمهدی احمدی با اعلام این خبر گفت: با توجه به دستور رئیس جمهور و تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصمیم بر تنظیم برنامه‌هایی در راستای افزایش نشاط و امید اجتماعی در جامعه شده است. 
 او گفت: ستاد جشن‌های بهار مهربانی به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این وزارتخانه تشکیل شد و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور، وزارت ورزش و جوانان، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور از اعضای این ستاد هستند و دبیرخانه استانی این ستاد نیز در ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های سراسر کشور مستقر است.
دبیر ستاد جشن‌های بهار مهربانی ادامه داد: برگزاری این جشن‌ها در ماه ربیع الاول به این دلیل است که این ماه به طور ذاتی فضیلت خاصی دارد و در همین راستا جشن‌های سراسری همزمان با میلاد حضرت رسول (ص) با طراحی و شمایلی جدید با مشارکت مردم برگزار می‌شود.
او  تاکید کرد: بر مردمی برگزار شدن  این جشن تاکید شده است و در واقع ستاد مورد اشاره بیشتر نقش پشتیبان و هماهنگ کننده دارد و قرار بر برگزاری برنامه‌های جشن توسط مردم‌ است.
احمدی با اشاره به اهداف جشن بهار مهربانی گفت: بهره‌گیری از مناسبت‌های دینی برای ترویج شادی در جامعه، توسعه نشاط در جامعه با مشارکت خانواده‌ها و سازمان‌های مردم نهاد، تحکیم وحدت میان جامعه با مشارکت اقشار و گروه‌های مردمی از جمله هنرمندان، ورزشکاران و نخبگان حوزه فرهنگ از اهداف این جشن‌ سراسری است.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه جشن‌های بهار مهربانی از ١٢ تا ١٧ ربیع الاول (٢٩ آبان تا ٤ آذر) در تهران و سایر استان‌ها، شهرستان‌ها و روستاهای کشور برگزار می‌شود افزود: در این طرح سعی شده تا از ظرفیت‌های محلی، آیینی، سینمای سیار، نمایش‌های خیابانی، موسیقی اقوام، هنرهای تجسمی، برنامه‌های مذهبی، جشنواره غذا و ... با هدف ایجاد فضای نشاط در جامعه بهره کافی برده شود.
دبیر ستاد جشن‌های بهار مهربانی در عین حال تاکید کرد: در کنار برنامه‌های فرهنگی و هنری بر عرضه محصولات فرهنگی مانند کتاب، صنایع دستی، برگزاری مسابقات قرآنی و دینی برای کودکان ‌و نوجوانان و ... در غرفه‌های فرهنگی نیز تاکید شده است.
او  ادامه داد: محل برپایی این جشن‌ها گذرهای مردمی مانند پیاده‌راه‌ها و گذرگاه‌های تفریحی و تاریخی که حالت عمومی  و تجمع و تردد بیشتری از مردم را همراه دارد در نظر گرفته شده است.
خانواده محوری ویژگی جشن‌های بهار مهربانی
احمدی تصریح کرد: برای ایجاد نشاط و امید اجتماعی از طریق برگزاری این جشن‌ها سعی شده که همه گروه‌های خانواده در نظر گرفته شود، بنابراین خانواده محور بودن یکی از ویژگی‌های بارز جشن بهار مهربانی است.
او  با تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های انجمن‌های هنری، گروه های هنری، دانشجویان فرهنگ و هنر، هنرجویان هنرستان‌های هنرهای زیبا، کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، گروه‌های فعال گردشگری، گروه‌های ورزش‌های آیینی و ... در برگزاری جشن های بهار مهربانی ادامه داد: مردم مشارکت کننده اصلی در این جشن‌ها هستند و باید مدیریت آن را در دست داشته باشند.
مشاور وزیر فرهنگ و اشاد اسلامی افزود: سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران متولی اجرای برنامه‌های این جشن در تهران است که با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت ورزش و جوانان، سازمان میراث و گردشگری و ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور برگزاری برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری را در اماکنی که تجمع مردمی بیشتر است در نظر دارد.

تبدیل جشن‌های مردمی به آیین‌های ملی و دینی 
مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه جامعه نیاز به نشاط روحی و روانی دارد گفت: جشن‌های مردمی باید به آیین‌های ملی و دینی تبدیل شود و مردم در زمان خاصی از سال در آن‌ها شرکت کنند زیرا جشن‌هایی که پشتوانه مردمی دارد به مرور مورد استقبال جامعه قرار می‌گیرد و از این طریق مردم نیز در ایجاد فضای نشاط و امید اجتماعی مشارکت خواهند داشت.
او در عین حال تصریح کرد: برای نهادینه شدن جشن‌های بهار مهربانی به عنوان جشن ملی نیز باید برنامه‌ریزی‌های لازم را داشته باشیم.
 
مرجع : ایسنا
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما