تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۰
۰
کد مطلب : ۳۳۹۹۴
در حرم حضرت معصومه(س) صورت گرفت؛

برگزاری آیین شکرگزاری اقامه عزا در ماه‌های محرم و صفر

برگزاری آیین شکرگزاری اقامه عزا در ماه‌های محرم و صفر
صفر فلاحی در مراسم آیین شکرگزاری اقامه عزا در ماه های محرم و صفر که در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار شد، ضمن تبریک ایام مبارک ربیع الاول عنوان کرد: هیت های مذهبی به عنوان قدرتمند ترین نهاد های مردمی  ذیل پرچم سید الشهدا تشکیل شدند و در شهر های  مقدس مشهد و قم جلوه و جلال و شکوه و منظره دیگری را به نمایش گذاشتند.
معاون فرهنگی  آستان مقدس حرم حضرت معصومه(س) افزود: پدید آورنده های ۱۹ دی همین هئیت های مذهبی بودند که به صحنه آمدند. هنوز هم ما از قدرت نرم هئیت‌ها غافل هستیم و باید از این قدرت برای نشر مفاهیم اسلامی استفاده کنیم.
فلاحی اظهار کرد: یکی از مناسبت های پیش رو سالروز شهادت امام حسن عسگری(ع) است که باید درقم به شکلی ویژه به آن پرداخته شود. اما مسئله مهم دیگرسالروز ورود حضرت معصومه(س) به قم است.
وی ادامه داد: با ورود آن حضرت فرهنگ اسلام و تشیع در کشور افزایش یافت. چیزی قریب یک سال بعد از ورود امام رضا (ع) به ایران، حضرت معصومه(س) به قم آمدند. در واقع این بزرگداشت به نوعی بزرگداشت ورود امام رضا(ع) به سرزمین ایران نیز هست.
معاون فرهنگی  آستان مقدس حرم حضرت معصومه(س) گفت: آنچه که امروز از فرهنگ، معارف، شعر و خلق آثار هنری در قم مقدس داریم به برکت ورود حضرت معصومه(س) است. بعد از آمدن حضرت ما دیوان های شعری را داریم که هم به زبان عربی هم به زبان فارسی هستند. آمدن علما از سراسر دنیا به ایران به خاطر زیارت حضرت بوده است، همچنین تشکیل مدرسه حدیث خوانی اهل بیت در جوار حرم حضرت شکل گرفت.
فلاحی عنوان کرد: شهر های کلان در کنار علما و بزرگان دین شکل گرفتند. بدون تردید شکل گیری و پویایی قم جدید به واسطه وجود حضرت معصومه(س) است. کمتر از چهار دهه بعد از بیان امام صادق(ع) و امام کاظم(ع) این شهر به عنوان پایگاه عظیم فرهنگی نشان داده شد.
وی در پایان عنوان کرد: سرآغاز تمام تحولات زیبای فرهنگی و اسلامی و شکل گیری حوزه علمیه قم  به محوریت ورود حضرت معصومه(س) بوده است. باید ایام ورود تا ایام شهادت این بزرگوار را به کمک هئیت‌های مذهبی به بهترین شکل اجرا کنیم.
 
مرجع : ایسنا
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما