تاریخ انتشار
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۴
۰
کد مطلب : ۳۳۸۶۰

«احباب امام رضا (ع)» عنوان مواکب هیأت رزمندگان در عراق

«احباب امام رضا (ع)» عنوان مواکب هیأت رزمندگان در عراق
در آستانه اربعین حسینی نشست خبری ستاد مرکزی هیأت رزمندگان اسلام با حضور سردار حسین نجات، رئیس هیأت امنا و مسؤول ستاد مرکزی هیأت رزمندگان اسلام و علی خلیلی معاون پشیبانی و فناوری هیأت رزمندگان اسلام و اصحاب رسانه بعدازظهر امروز (دوشنبه ۳۰ مهر ماه) در مرکز تخصصی معاونت فرهنگی ـ اجتماعی برگزار شد.

*سردار نجات: پیاده‌روی اربعین بزرگ‌ترین مانور سیاسی در جهان است
در ابتدای این نشست، سردار نجات با اشاره به اهمیت پیاده‌روی اربعین و روایات رسیده پیرامون آن گفت: اربعین، جریان زیبا و بلندی است که در چند سال اخیر در جهان اسلام و دنیا بازتاب گسترده‌ای پیدا کرده است. همچنین روایات زیادی از معصومین راجع به اربعین وارد شده است؛ به گونه‌ای که یکی از ۵ علامت شیعه از سوی امام حسن عسکری (ع)  زیارت اربعین ذکر شده است.
وی اظهار داشت: پیاده‌روی اربعین در دو بعد قابل تبیین است؛ یک بعد آن سیاسی است که در تاریخ معاصر نظیری مانند آن نداریم، ۱۰ تا ۱۵ روز از مبادی ورودی کشور عراق جمعیت چندین هزار نفری سرازیر می‌شود که این جمعیت از روی عشق و ارادت امام حسین (ع) گردهم می‌آیند و نشانگر وحدت جهان اسلام است.
مسؤول ستاد مرکزی هیأت رزمندگان اسلام با بیان اینکه علاقه‌مندان به آزادی و حریت در این مراسم بدون توجه به مذاهبشان حضور دارند، تصریح کرد: مذاهب دیگر در پیاده‌روی اهل سنت در کنار شیعیان حضور دارند، حتی مسیحیان هم می‌آیند و این همایش عظیم می‌تواند نماد وحدت جهان شود. در واقع پیاده‌روی اربعین بزرگ‌ترین مانور سیاسی در جهان است.

*حضور بیش از ۴۰ هزار جوان هیأتی در پیاده‌روی اربعین
وی با تجلیل از میزبانی مردم عراق به خصوص عشایر این کشور در ایام اربعین حسینی ادامه داد: روزی ۱۰ تا ۲۰ میلیون نفر از سراسر دنیا به عراق می‌روند و در حداقل ۳ تا ۴ روزی که در عراق حضور دارند از سوی عراقی‌ها پذیرایی می‌‌شوند. این کار، کار بسیار سنگینی است که از سوی مردم شریف عراق انجام می‌شود.
سردار نجات دومین بُعد این همایش بزرگ را بُعد معنوی آن دانست و خاطرنشان کرد:  هیأت رزمندگان در سراسر کشور هزار تا شعبه دارد که به آن‌ها ا بلاغ کردیم حداقل از سوی هر هیأت یک اتوبوس با ۴۰ نفر همراه با یک روحانی و مداح عازم شوند که بیشترین تأکید ما بر حضور جوانان بوده است.
وی افزود: برای سخنرانان این کاروان کتاب «اربعین عاشورایی دوباره» و برای مادحین هم کتاب «در طلب خون تو» از اشعار شعرای آیینی در اختیارشان قرار داده‌ایم. همچنین از دیگر برنامه‌های هیأت رزمندگان اسکان، اطعام و پذیرایی از زوار خارجی در ایران است که به همین منظور در مبادی ورودی شرقی، شمال شرقی و شمال غربی موکب‌هایی مستقر شده است.
مسؤول ستاد مرکزی هیأت رزمندگان اسلام با اعلام اینکه البته نارسایی‌ها در این موکب‌هایی وجود دارد که با کمک آستان قدس رضوی در حال رفع آن‌ها آمدیم، اظهار داشت: همچنین کار اسکان و پذیرایی زائران اربعینی در مرز مهران را انجام داده‌ایم و در کشور عراق نیز به برپایی موکب به صورت مستقل یا مشترک با برادران عراقی مبادرت‌ کرده‌ایم.

*حضور ۸۰ موکب هیأت رزمندگان با نام «احباب امام رضا (ع)» در پیاده‌روی اربعین
وی درباره تعداد موکب‌های هیأت رزمندگان در عراق گفت: در نجف اشرف ۸ موکب، کربلای معلی ۴۶ موکب، نجف تا کربلا ۲۱ موکب، در کاظمین ۴ تا موکب و در سامرا نیز یک موکب از سوی شعبه‌های هیأت رزمندگان دایر شده است که این موکب‌ها با نام «احباب امام رضا (ع)» حضور دارند.
سردار نجات با اشاره به اینکه اولین بار تلویزیون‌های ۵۰ اینچی در برخی موکب‌های هیأت رزمندگان قرار داده می‌شود که اشعار آیینی و همچنین کلیپی از جنایات رژیم صهیونیستی، آمریکا و آل سعود پخش شود، ابراز داشت: همچنین نمایشگاهی از تصاویر این جنایات در مسیر پیاده‌روی اربعین از نجف تا کربلا معلی برپا می‌شود.
وی از اعزام بیش از ۴۰ نفر از سخنرانان و مادحین هیأت رزمندگان برای این پیاده‌روی اربعین خبر داد و ادامه داد: این کار با همکاری معاونت فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری انجام می‌شود. همچنین دعای کمیل و ندبه این ایام نیز از صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران مستقیم پخش می‌شود.

*خلیلی: انجام تبلیغات محیطی از نجف تا کربلا از سوی هیأت رزمندگان
در ادامه علی خلیلی معاون پشیبانی و فناوری هیأت رزمندگان اسلام با بیان اینکه ۱۲۰ موکب در داخل ایران و عراق از سوی این هیأت پیش‌بینی شده است، اظهار داشت: تمام کارهای تبلیغات محیطی از نجف تا کربلا از سوی هیأت رزمندگان انجام شده است که بزرگ‌ترین موکب این هیأت در نجف اشرف است.
وی از اهتمام به برگزاری نماز جماعت در این موکب‌ها با حضور روحانی مسلط به زبان عربی خبر داد و گفت: مقبره حکیم و موکب هیأت رزمندگان ورامین در مسیر پیاده‌روی اربعین حسینی گنجایش جمعیت زیادی دارد که به فراخور اسکان، تلاش شده است اطعام هم صورت گیرد. به گونه‌ای که در موکب ورامینی‌ها روزانه بین ۵ تا ۱۰ هزار پرس غذا توزیع می‌شود.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما