تاریخ انتشار
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۷
۰
کد مطلب : ۳۳۳۳۴

یزد؛ میزبان بعدی همایش پیرغلامان

یزد؛ میزبان بعدی همایش پیرغلامان
دبیر شانزدهمین همایش بین‌المللی پیرغلامان، جزئیات برگزاری این دوره از جشنواره را تشریح کرد.
«مهدی دهقان‌نیری» در گفت‌وگو با فارس اظهارکرد: شانزدهمین دوره از همایش پیرغلامان ۱۳ تا ۱۶ شهریورماه در خرم‌آباد برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد: در این دوره به روال سال‌های گذشته ۲ کارگاه آموزشی برگزار خواهیم کرد که علاقه‌مندان می‌توانند در آن حضور پیدا کنند. ضمن اینکه امسال از ۱۵ پیرغلام کشوری تجلیل خواهد شد.
دهقان‌نیری تاکید کرد: انتخاب رتبه‌بندی پیرغلامان همانند سال‌های گذشته بر اساس ۱۲ شرط صورت گرفته است که از جمله می‌توان به سن بالای ۷۰ سال، حفظ بودن بیش از 2 هزار بیت شعر، سابقه بیش از ۴۰ سال هیأت‌داری، سابقه بیش از ۶۰ سال مداحی و داشتن تألیفاتی اعم از شعر و عاشوراپژوهی اشاره کرد. البته در کنار این تعداد، خود استان میزبان نیز از چند تن از مداحان استانی خود تجلیل خواهد کرد و همچنین رونمایی از چند کتاب با موضوع مداحی نیز در دستور کار شانزدهمین همایش پیرغلامان قرار دارد.
وی در پاسخ به اینکه امسال کدام یک از آیین‌ سنتی استان لرستان، ملی خواهد شد نیز اظهارکرد: یکی از آیین‌ مهم لرستان در عزاداری اباعبدلله (ع) آیین گل مالی است که قبلا ثبت شده، ولی بخش‌هایی از این رسم و رسوم باقی مانده که قرار است ثبت ملی شود.  وی افزود: در پوستر امسال جشنواره البته طرح پرچم خاص این استان نیز طراحی شده است که آن هم ثبت ملی خواهد شد. 
وی درباره استان میزبان هفدهمین همایش پیرغلامان نیز گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار است سال ۹۸ استان یزد میزبانی دوره هفدهم را بر عهده داشته باشد. 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما