تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۸
۰
کد مطلب : ۳۳۲۷۳
بررسی کتاب امالی شیخ صدوق:

منبع شناسی و مرجع شناسی کتب عاشورایی

منبع شناسی و مرجع شناسی کتب عاشورایی
صد و چهل و چهارمین جلسه منبع‌شناسی و مرجع‌شناسی کتب عاشورایی شب گذشته، ۱۰ مرداد ماه به همت موسسه فرهنگی هنری فرهنگ عاشورا با طرح کتاب «امالی شیخ صدوق» توسط دکتر محمدرضا سنگری در سالن همایش کتابخانه علامه مخبر برگزار شد.
در ابتدا دکتر محمدرضا سنگری سخن خود را با موضوعی که زمینه ورود به بررسی کتاب امالی شیخ صدوق بود آغاز کرد و گفت: حضرت موسی (ع) پیامبر بزرگوار الهی وقتی مصر را ترک می‌کرد در خوف و نگرانی از مصر خارج شد؛ به تعبیر قرآن خائفا یترقب، همین آیه را نیز حضرت اباعبدالله وقتی داشت مدینه را ترک می‌کرد به کار برد. حضرت موسی جانش در خطر بود و در همین حالت خود را به سرزمین مدین رساند، وقتی به آنجا رسید زیر درختی نشست، بسیار خسته، گرسنه و نیازمند بود. دعایی کرد، این دعا زمینه ورود به این کتاب است و من از شما هم می‌خواهم این دعا را حتما زمزمه کنید «رَبِّ إِنِّی لِما أَنْزَلْتَ إِلَیَّ مِنْ خَیْرٍ فَقِیرٌ» (قصص/۲۴) بار الها، من به خیری که تو (از خوان کرمت) نازل فرمایی محتاجم. 
وی اظهار کرد: بهترین شکل دعا این است که با رب آغاز شود. موقع یا رب یا رب گفتن آنقدر آن را تکرار کنید تا نفس‌تان قطع شود آن لحظه، لحظه استجابت دعاست. حضرت موسی در این موقعیت همسر نداشت، شغل نداشت، در یک سرزمین ناشناس بود که هیچ کس او را نمی‌شناخت، خطر فرعون او را تهدید کرده بود، به شدت گرسنه بود. در این دعایی که کرد تعیین نکرد که خدا به او چه بدهد که اتفاقا خداوند همه چیز به او داد روزی که می‌خواست از مدین خارج شود همسر داشت، شغل داشت (رمه بزرگی داشت)، موقعیت بسیار خوب و به معجزه بزرگی که خداوند به او عطا کرده بود، مسلح بود و آن هم عصایی بود که شعیب به او داده بود.
سنگری افزود: این آیه زمینه ورود به این کتاب است: پدر شیخ صدوق سال‌ها ازدواج کرده بود و صاحب فرزند نشده بود، پیش نماینده سوم امام زمان (ع) آمد و از او تقاضا کرد که نامه‌ای را به خدمت امام زمان برساند. دوره، دوره‌ غیبت صغرای امام زمان بود. سه روز بعد جواب آمد: با دختری ایرانی ازدواج کن، خداوند دو فرزند به تو خواهد داد که این دو فرزند هر دو نامور و فقیه خواهند شد، البته خداوند به او سه فرزند داد که دو فرزند از او در تاریخ بارز و شاخص شدند که یکی از آن‌ها همین شخصیتی است که ما قرار است درباره او صحبت کنیم و کتاب امالی او را مورد بررسی قرار دهیم. پدر شیخ صدوق هم همین دعا را خواند: «رَبِّ إِنِّی لِما أَنْزَلْتَ إِلَیَّ مِنْ خَیْرٍ فَقِیرٌ».
در ادامه دکتر سنگری به شخصیت شیخ صدوق یا ابن بابویه و سپس درباره کتاب امالی شیخ صدوق و اینکه چه مسائلی درباره عاشورا و امام حسین (ع) در آن مطرح شده است و بررسی چند حدیث که در این کتاب آمده است پرداخت. 
ادامه بررسی این کتاب در جلسه بعدی مرجع‌شناسی کتب عاشورایی که زمان آن متعاقبا اعلام خواهد شد برگزار می‌شود. 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما