مشترکات تشیع و تسنن بسیار بیشتر از اختلافات است

خبرگزاری رضوی , 16 دی 1396 ساعت 13:34

مشاور دبیرکل مجمع تقریب مذاهب گفت: شیعه و سنی با هم دشمن نیستند و مشترکات میان آنان بسیار بیشتر از اختلافات است.


حجت الاسلام سید عبدالله حسینی در مراسم افتتاح دومین کنگره بین المللی شعر پیامبر مهربانی(ص) در زاهدان ازسوی دبیرکل مجمع تقریب مذاهب از برگزارکنندگان این برنامه برای ایجاد این فرصت قدردانی و اظهار کرد: ملت ایران برای حمایت از برادران و خواهران اهل سنت در فلسطین 38 سال رنج و سختی را تحمل کرده است.
وی افزود: این رویکرد نشان از توجه جمهوری اسلامی ایران به برادران اهل سنت همانند برادران شیعه دارد.
وی ادامه داد: در قرآن کریم آیه ای است که نه تنها مسلمانان بلکه پیروان سایر ادیان الهی را به وحدت فرا می خواند.
مشاور دبیر کل مجمع تقریب مذاهب گفت: وقتی می توانیم میان پیروان ادیان الهی تقریب ادیان داشته باشیم نباید از قرآن کریم به عنوان دعوت کننده مردم به وحدت غافل شویم.
حجت الاسلام حسینی افزود: دلیل اینکه خدواند در آیه شریفه واعتصموا... فرمودند به «ریسمان» الهی نه به «زنجیر» چنگ بزنید این است که زنجیر با جدایی یک حلقه از هم گسسته می شود و هر قسمت یک زنجیر مستقل را تشکیل می دهد اما ریسمان به سادگی نابود شدنی نیست زیرا از تارهای زیادی تهیه شده و چنانچه یک یا چند تار آن کنده شود از هم گسسته نخواهد شد مگر اینکه آخرین رشته هم از بین برود.
مدیرکل دفتر امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این کنگره با ابراز خرسندی از حضور در جمع شعرا و بزرگان فرهنگ و ادب اظهار داشت: فلسفه وجودی چنین همایش هایی با محوریت اشرف مخلوقات و خاتم پیامبران(ص)، تقویت وحدت در جهان است.
حجت‌ الاسلام سید علی حسینی تصریح کرد: برگزاری این گونه برنامه ها فرصت مناسبی برای بیان خوبی ها، مهربانی ها، علم و دانایی پیامبر مکرم اسلام(ص) به زبان شعر است.
وی افزود: هنر، فرهنگ را صیقل می دهد و از نسلی به نسل دیگر منتقل می کند و برگزاری برنامه هایی مانند امروز اشاعه دهنده صداقت و راستی شخصیت وجودی نبی مکرم اسلام (ص) به جامعه است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هزار و 21 اثر به زبان های فارسی، بلوچی، ترکی، کردی، عربی، ترکمن، اردو، پشتو و گویش سیستانی به دبیرخانه دومین کنگره بین المللی شعر پیامبر مهربانی(ص) این استان ارسال شده است.
حسین مسگرانی افزود: برگزاری این کنگره 2 روزه با هدف ترویج و توسعه وفاق و همدلی برای تقویت پیوند میان پیروان مذاهب اسلامی و معرفی مشترکات در گستره ایران و جهان اسلام، تولید و معرفی آثار فاخر ادبی با محتوای وحدت اسلامی تا فردا 14 دی ادامه دارد.
وی خاطرنشان کرد: کنگره بین المللی شعر پیامبر مهربانی(ص) از 2 بخش شعر نو و کلاسیک تشکیل شده و 12 داور برجسته کشور آثار رسیده به دبیرخانه را مورد داوری قرار دادند که نفرات برتر در آیین اختتامیه تجلیل می شوند.
وی تصریح کرد: علاوه بر هنرمندان کشوری و استانی شعرای کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق، ترکیه، ترکمنستان و آذربایجان آثار خودشان را به این کنگره ارسال کرده اند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان برپایی کارگاه آموزشی را از جمله برنامه های جانبی کنگره بین المللی شعر پیامبر مهربانی(ص) ذکر کرد و گفت: آثار دریافتی شعرا در این کنگره به صورت مجموعه چاپ می شود.
به گزارش ایرنا شماری از شعرای شرکت کننده در نشست امروز کنگره به قرائت اشعار خود در وصف مهربانی نبی مکرم اسلام(ص) و تقویت وحدت پرداختند.
دومین کنگره بین المللی شعر پیامبر مهربانی(ص) با قرائت پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور شعرای داخل و خارج از کشور در کنار شعرای سیستان و بلوچستان امروز /چهارشنبه/ در سالن فرهنگی و سینمایی هلال زاهدان آغاز شد.


کد مطلب: 32487

آدرس مطلب: http://www.deabelnews.ir/news/32487/مشترکات-تشیع-تسنن-بسیار-بیشتر-اختلافات

دعبل نیوز
  http://www.deabelnews.ir