تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۹
۰
کد مطلب : ۳۲۳۶۴

اربعین؛ تجلی امت واحده

محمدامین توکلی‌زاده
 
رهبر معظم انقلاب روز گذشته در دیدار جمعی از فعالان فرهنگی استان‌های آذربایجان شرقی و قم، پدیده‌الهی و معنوی راهپیمایی اربعین را بی‌سابقه و غیرقابل توصیف خواندند و با تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری این حرکت عظیم گفتند: «از دولت عراق که وسایل برگزاری این حرکت با شکوه را فراهم کرد، از ملت عزیز عراق که این‌گونه مخلصانه و شادمانانه از زائران حضرت اباعبدا... علیه‌السلام پذیرایی کرد، از جوانان مبارز عراقی و حشد الشعبی و دست‌اندرکاران تامین امنیت مراسم و از مسئولان عتبات در نجف اشرف و کربلای معلی، قلبا تشکر می‌کنیم و برکات الهی را برای آنان خواستاریم.»
تقدیر رهبر معظم انقلاب از همراهی دولت و ملت عراق در شکل‌گیری پدیده عظیم اربعین حسینی، جلوه‌ای دیگر از نقش‌آفرینی بی‌بدیل راهپیمایی و اجتماع اربعین در شکل‌گیری امت واحده اسلامی را نمایان می‌سازد.
همه آنها که حضور در این اجتماع بحق بی‌سابقه و غیرقابل توصیف را تجربه کرده‌اند و حتی آنان که از طریق رسانه‌های گروهی با جلوه‌های پرشکوه «همگرایی» و «خدمت‌رسانی» در این عرصه آشنا شده‌اند، به خوبی احساس می‌کنند که اربعین به حماسه‌ای بدل شده که فراتر از جغرافیا، قوم، ملیت، نژاد، مذهب و زبان، جماعتی به ظاهر متفرق را تحت لوای پرچم اباعبدا...  الحسین(ع) گردهم می‌آورد و «همراه و همگام» می‌سازد.
شاید تا همین چند سال قبل سخن گفتن درباب وحدت مسلمین و شکل‌دهی «تمدن اسلامی» ذیل «امت واحده اسلامی» کمی دور به نظر می‌رسید اما این «معجزه الهی» به خوبی نشان داد که تحقق افق روشن مدنظر امام راحل و مقام معظم رهبری به مراتب نزدیک‌تر از آنی است که گمان می‌بردیم. اما چرا اربعین توانست فراتر از تمام ساختارها به این دست‌یافته مهم نائل شود و به طلیعه دوران طلایی تمدن اسلامی بدل شود؟ این سوالی است که پاسخش را می‌توان در سخنان دیروز رهبر معظم انقلاب جست‌وجو کرد. تقدیر ایشان از دولت، ملت، جوانان مبارز و حشد الشعبی، مسئولان تامین امنیت و مسئولان عتبات عالیات نشان‌دهنده شبکه‌ای از همگرایی و هم‌افزایی است که توانست حماسه‌ای بی‌بدیل را رقم بزند. همه ما می‌دانیم که امروز ارتباطات دیپلماتیک حسنه‌ای میان دولت و سایر ساختارهای حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران با عراق برقرار است، اما این ارتباطات به تنهایی نمی‌توانست چنین اتفاقی را رقم بزند. به عبارت دقیق‌تر مجموعه اضلاعی که رهبر معظم انقلاب از آنها یاد کردند، همگی در کنار هم توانستند همدلی و همگرایی در این سطح را ذیل فرهنگ و اندیشه بلند عاشورایی رقم بزنند و جلوه‌ای دیگر از پیروزی خون بر شمشیر در حماسه عاشورا را نمایان کنند. ارتباطات عتبات عالیات عراق با مردم ایران و سایر کشورها که به‌عنوان زائر به این مشاهده مشرفه، مشرف می‌شدند و همچنین تعامل عتبات با اعتاب مقدسه ایران اسلامی یکی از زمینه‌های مهمی بود که مرزهای جغرافیایی و قومیتی را از میان برداشت.
از دیگر سوی، همکاری‌های بسیج مردمی و جوانان مبارز عراق با برادران‌شان در جمهوری اسلامی در مبارزه با تروریسم منطقه‌ای و به‌ویژه گروهک‌های دست‌ساخته استکبار جهانی نیز تجربه‌ای بدیع از همکاری‌های نظامی را به نمایش گذاشت که در جریان اربعین حسینی و تامین امنیت این اجتماع عظیم نیز نقش‌آفرین بود.
فراتر از همه اینها اما مردم عراق بودند که نقش اول این حماسه را ایفا کردند. عراقی‌ها که سال‌های سال زیارت اربعین حسینی را به‌عنوان سنتی از پدران‌شان به جا می‌آوردند، پس از آماده شدن زمینه حضور ارادتمندان ساحت قدسی اباعبدا...(ع) از دیگر کشورها، مذهب‌ها و ملت‌ها با آغوشی باز آنها را پذیرفتند و از این فرصت ناب برای خدمت به زائران امام حسین(ع) به خوبی بهره بردند و به بهترین شکل ممکن «آیین میزبانی» و «دیپلماسی فرهنگی مردمی» را متجلی ساختند. به‌تبع این همگرایی در سطوح غیرحاکمیتی، دولت عراق نیز بحق تلاش‌های موثری را رقم زد و با تسهیل حضور زائران اقصی نقاط جهان بر شکوه این حماسه افزود.
حماسه اربعین نشان داد که با وجود جنگ هشت ساله رژیم بعث عراق با حمایت استکبار جهانی در برابر ملت و نظام نوپای اسلامی، پیوندهای اعتقادی و تمدنی بین مردم عراق با ملت مسلمان ایران همچنان استوار است. این حماسه در کشوری که جولانگاه گروه‌های تکفیری و تروریستی بود شکل گرفت و ابتدا موجبات رفع فتنه از عراق را رقم زد و حالا در حال تسری به سراسر جوامع اسلامی است. حالا اما حماسه اربعین برای همه ما یک الگو و نمونه روشن است. مسیر رسیدن به امت واحده اسلامی دقیقا همان راهی است که زائران پیاده اربعین حسینی می‌پیمایند. اربعین، حماسه‌ای است که مردمی ایجاد شد و امروز هم مردمی نگاه داشتن این حماسه وظیفه‌ای برعهده همه مسئولان و کارگزاران است. بهترین زمینه شکل‌گیری امت واحده اسلامی نیز اربعین است. تسری فرهنگ اربعین به تمامی تعاملات مسلمین مهم‌ترین راهبردی است که می‌تواند ملت‌های مسلمان را از همه چالش‌ها رهایی بخشد و به نقطه اقتدار و شکوه برساند...
مرجع : فرهیختگان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما