تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۲
۰
کد مطلب : ۳۲۳۴۰

اربعین به روایت هنرمندان

اربعین به روایت هنرمندان
در روزهای منتهی به اربعین حسینی (ع) برخی از هنرمندانی که در پیاده‌روی عظیم اربعین حضور یافته‌اند، عکس‌هایی به یادگار از این سفر در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده‌اند. حبیب احمد‌زاده نویسنده و پژوهشگر ادبیات دفاع مقدس تصاویری از حضور هنرمندان را در این راهپیمایی منتشر کرده است. او همچنین تصویری از سینتیا مک کینی، نماینده سابق ضدجنگ کنگره آمریکا منتشرکرده که گفته می‌شود امسال در مراسم پیاده‌روی اربعین حضور  دارد و از نجف با پای پیاده راهی کربلا شده است.
کوروش سلیمانی، بازیگر تلویزیون، با انتشار عکسی نوشته است: «راهپیمایی نجف به سمت کربلا‌. تجربه‌اى پرشور و بى‌نظیر از حضور مردمى که عاشقانه به امام شان عشق مى‌ورزند‌. قطره‌اى بودم در اقیانوس... .»
عمار تفتی، بازیگر تلویزیون با انتشار متنی به مخاطبان صفحه خود قول داده است که بعد از سفر، در مورد آن بنویسد. سوگل طهماسبی، بازیگر سینما و تلویزیون هم در این سفر حضور دارد و تصاویری از کودکان و زنان حاضر در راهپیمایی را منتشر کرده است.
سال گذشته افسانه بایگان، بازیگر سینما و تلویزیون در راهپیمایی عظیم اربعین حسینی(ع) حضور داشت. او امسال فرصت حضور در این راهپیمایی را ندارد ولی در برنامه تلویزیونی چل‌چراغ، پیاده‌روی اربعین را سفری روحانی دانست و گفت: «همه ذراتش مثل یک پازل چیده شده است و هیچ‌کدام را نمی‌توان برداشت و چیز دیگری جایش گذاشت. باید این تابلو به همان شکل ترسیم شود. بعد از مدتی که از این سفر می‌گذرد و به آن فکر می‌کنی بیشتر پی به عظمتش می‌بری. در همان لحظه ممکن است اعجابی داشته باشد اما وقتی از آن رد می‌شوی طبیعتا این مساله بیشتر می‌شود.»
 سراج، خواننده مطرح کشور صفحه خود را به‌روز نکرده است ولی تصاویر او در صفحات دیگر هنرمندان منتشر شده است. علیرضا قزوه، شاعر تصاویری از مرثیه‌خوانی حسام‌الدین سراج منتشر کرده و نوشته است: «در مسیر بازگشت از کربلا به نجف در اتوبوس کاروان هنرمندان میهمان نفس گرم سید‌حسام‌الدین سراج بودیم.» البته همین کلیپ حسام‌الدین سراج، را ناصر فیض هم منتشر کرده و نوشته است: «حیفم آمد که دوستان در حس بسیار دلنشین این صدای شیرین و دوست‌داشتنی سهمی نداشته باشند.» علیرضا قزوه البته در پست دیگری از شاعره فقید طاهره صفارزاده یاد کرده و نوشته است: «سعادتی داشتم تا حدود هفت هشت کیلومتر را همراه آیت‌ا... قائم مقامی در مسیر نجف به کربلا باشم‌. چقدر خاطره برایم از شاعران انقلاب به‌خصوص از بزرگی‌های روانشاد طاهره صفارزاده گفت و اینکه حوالی سال‌های 51، آن بانوی بزرگوار خواب حضرت سیدالشهدا را دیده و متحول شده بود. با یاد بسیاری از شاعران سفرکرده و زنده قدم برداشتیم در مسیر نور و لحظاتی که خسته می‌شدند فیلم‌های کوتاهی از آن بزرگوار با همین گوشی موبایلم گرفتم. این یکی از آنهاست.»
فضه سادات حسینی مجری صداو سیما هم تصاویری از حضورش در راهپیمایی اربعین منتشر می کند او در پستی نوشته است: «هی به روزهای پایانی سفر عشق که نزدیک تر می شوم، هی دلهره‌ام بیشتر می‌شود، می‌ترسم؛ می‌ترسم از اینکه دست خالی برگردم، می‌ترسم از اینکه بارم را خوب نبسته باشم، می‌ترسم از تهران و روز و شب‌های دنیایی‌اش، دلم کنده می‌شود یاد روزهای اربعین پارسال تا امسالم که می‌افتم ... . یاد همه روزهای سختی که درمانش را پیاده‌روی اربعین می‌دیدم و حالا اگر خوب نشده باشم ... اگر حال خوب این روزها را تا سال بعد با خودم ذخیره نکنم ... دیگر به کجا و کی امید ببندم؟!
شب قدر گذشت. عرفه تمام شد دهه محرم مثل برق و باد گذشت. و همه امیدم شد اربعین ... .
چشمانم را مقابل ضریح می‌بندم ... همه آرزوها و ‌خواسته‌هایم را از پیش چشم می‌گذرانم و اشک می‌شود و می‌بارم ... و باز هم آخر سر می‌گویم: هر طور خودت صلاح می‌دانی ... لابد طاقتش را می‌دهی که این‌طور امتحان می‌کنی ... تسلیمم به رضایتت ... تو فقط باش و باز هم هوایم را داشته باش ... .»
سید‌کاظم احمدزاده، مجری قدیمی تلویزیون در صفحه اینستاگرم خود، تصاویری از راهپیمایی اربعین منتشر کرده است و البته اجرای برنامه‌ای با عنوان مسیر که از شبکه 5 پخش می‌شود را برعهده دارد. احمدزاده که تصاویری از خود در جوار حرم امام حسین (ع) منتشر کرده، نظرات مخاطبان در مورد اجرای برنامه می‌پرسد.
حجت‌الاسلام زائری، روحانی و فعال فرهنگی در صفحه اینستاگرام خود نوشته است: «همه کربلایند، پدر و مادرم، پسر و دخترم، بستگان و دوستان ... هر کدام در موکبی و پای عمودی هستند و من اینجا جامانده‌ام در عمود حسرت! دلخوش به کرامت و بزرگواری آسمانیان که شاید ناله‌های شبانه منبرم را به حساب قدم‌های پیاده روزانه مسیر کربلا بگذارند! دیروز فرزانه‌ای که توفیق سفر نیافته بود می‌گفت چون نتوانسته‌ام به کربلا بروم نیت کرده‌ام با کاری نیکو و خدمتی شایسته این محرومیت را جبران کنم و با خودم قرار گذاشته‌ام که مثلا میزان پیشرفت خودم در این کار را هم محاسبه کنم و مثلا بگویم امروز تا عمود چندم رسیده‌ام! یعنی زندگی روزانه‌ام می‌تواند پیاده‌روی حسینی باشد، با راستگویی و امانتداری‌، با اخلاق و انصاف، با خدمت و کسب حلال، با محبت و احسان به مردم، با رسیدگی به محرومان و ایتام، با نیکی به پدر و مادر، با احوالپرسی از بستگان و اعضای خانواده، با عبادت و دعا و نماز اول وقت، با آدم شدن و انسان بودن و ... . راستی هر کدام از ما امروز در پیاده‌روی زندگی حسینی به کدام عمود رسیده‌ایم؟»
حسین دهباشی، تاریخ‌پژوه و مستندساز در صفحه اینستاگرام خود، شرح سفر خود را روایت می‌کند. او با انتشار تصویری از وادی السلام نجف‌الاشرف، نمونه‌ای از نحوه تدفین در عراق را شرح داده است.
مرجع : فرهیختگان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما