تاریخ انتشار
شنبه ۲ آبان ۱۳۸۸ ساعت ۱۴:۳۵
۰
کد مطلب : ۹۶۲۷
علمای شیعه

درباره آیت الله سید جعفر سیدان

درباره آیت الله سید جعفر سیدان
علوم صرف و نحو و ادبیات عرب، معانی و بیان، فقه و اصول، و كلام و فلسفه را نزد اساتید مبرّز و به نام آن روزگار از قبیل مرحوم ادیب نیشابوری ثانی، حضرت آیت الله حاج میرزا احمد مدرّس یزدی، حضرت آیت الله حاج شیخ هاشم قزوینی، حضرت آیت الله حاج شیخ مجتبی قزوینی و حضرت آیت الله العظمی حاج سید محمد هادی میلانی فرا گرفتند.

دروس ادبیات عرب، معانی و بیان را نزد ادیب ثانی ، و معالم، قوانین و شرح لمعه را نزد حاج میرزا احمد مدرّس، و سطح عالی یعنی رسائل و مكاسب شیخ انصاری و كفایه آخوند خراسانی را نزد حاج شیخ هاشم قزوینی كه از بیان بسیار گویائی بر خوردار بودند و در تدریس سطح قدرت بسیاری داشتند تلمذ نمود.

دروس خارج فقه و اصول را قریب هشت سال نزد آیت الله العظمی میلانی استفاده نمودند، و دروس فلسفه و كلام شامل: شرح منظومه، شرح اشارات، اسفار و اخلاق را از محضر پر فیض حضرت آیت الله حاج شیخ مجتبی قزوینی بهرمند شدند و در زمره شاگردان شاخص و بارز آن بزرگوار در آمد.
از دوستان و یاران ایشان می توان از آیت الله میرزا جواد آقا تهرانی، آیت الله حاج شیخ حسنعلی مروارید، و آیت الله العظمی حاج میرزا علی آقای فلسفی نام برد که این دوستی و همراهی در اعلامیه های دوران انقلاب و مسائل مستحدثه دیگر به چشم می خورد .ایشان از پیروان مکتب تفکیک بشمار می‌آیند.

ثمره تلاشهای گسترده ایشان تا كنون متجاوز از بیست و پنج كتاب و رساله از قبیل دروس اعتقادی، میزان شناخت، جبر و قدر، معاد، فوائد نبویه، آیات العقائد، تفكیك یا روش فقهاء امامیه، شرح خطبه ۱۵۲ نهج البلاغه، مناظره در مسأله ای از معاد، ...، و بیش از دو هزار نوار كاست از دروس كلام و
تفسیر و اخلاق است.
وی هم اکنون یکى از اساتید مبرز در تفسیر و کلام «مباحث اعتقادى و نقد فلسفى» در حوزه های علمیه هستند.
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما