تاریخ انتشار
سه شنبه ۹ تير ۱۳۸۸ ساعت ۱۳:۴۲
۰
کد مطلب : ۷۳۴۴
مراجع شیعه

درباره آيت الله نوري همداني

درباره آيت الله نوري همداني
آیت‌الله نوری‌‌همدانی پس از گذراندن دروس مقدماتی نزد پدر خود، در سال ۱۳۲۱ شمسي وارد مدرسه مرحوم آخوند همداني شد و حدود يک سال و نيم در آنجا به فراگيري علوم پرداخت. ایشان پس از یک سال و نیم به شهر قم مهاجرت کرد و به کسب علوم دینی درحوزه علمیه قم پرداخت.

آیت‌الله نوری‌همدانی در محضر درس حضرات آیات سیدمحمد داماد داماد ،‌حجت کوهکمره‌اي، ‌علامه طباطبايي، بروجردي و امام خميني به کسب علوم دینی پرداخت و در حوزه علمیه قم مشغول تدریس این علوم به طلاب شد.

آيت‌الله نوري از پس از ورود به حوزه علميه قم همزمان با تحصيل، تدريس را نيز آغاز کرد و در موضوعات مختلف فقهي، اصولي،‌ کلامي،‌ اخلاقي حوزه درسي داشته‌ است و ایشان پس از سي سال  تدريس درس خارج و پرورش بیش از هزار شاگرد همچنان به تدریس علوم اسلامی ادامه می‌دهند.

ایشان در مبارزات خود علیه رژیم شاه به زندان افتاد و طعم سلول انفرادی را نیز چشید.

حضرت آيت‌الله نوري‌همداني بر نوشتن مطالب علمي تاکید دارند و يکي از سفارشات جدي ايشان به طلاب اين است که بايد اهل قلم باشند.

آیت‌الله نوری‌همدانی بیش از پنجاه اثر تالیف کرده‌ است که تعدادی از آنها در حال انتشار است، اما از ایشان تاکنون کتاب‌های بسیاری به چاپ رسیده است، از جمله می‌توان به  الخمس، مسائل من اجتهاد و تقليد، امر به معروف و نهي از منکر از ديدگاه اسلام- عربي و فارسی،  اسلام مجسم ، که به شرح حال علماي بزرگ اسلام می‌پردازد، جايگاه بانوان در اسلام، جهاد ،ربا، جهان آفرينش،انسان و جهان، خوارج از ديدگاه نهج البلاغه، يک حرکت انقلابي در مصر، داستان باستان، بيت المال از ديدگاه نهج البلاغه، اقتصاد اسلامي، هزار و يک مسئله فقهي – استفتائات جلد یک و دو ، مناسک حج - فارسی و عربی - و رساله توضيح المسائل اشاره کرد.
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما