تاریخ انتشار
شنبه ۲ خرداد ۱۳۸۸ ساعت ۱۲:۵۳
۰
کد مطلب : ۶۷۷۶
مراجع شیعه

درباره آیت‌الله عبدالکریم حائری یزدی

درباره آیت‌الله عبدالکریم حائری یزدی
وي از مجتهدان و مراجع تقلید شیعه و بنیانگذار حوزه علمیه قم بود و از سال ۱۳۰۱ تا سال ۱۳۱۵  ریاست تامّه و مرجعیت کامل شیعیان را بر عهده داشت.

مرحوم آيت الله حائری در سال ۱۲۷۶ در یکی از قراء اردکان یزد به جهان ديده گشود و در اردکان و یزد تحصيلات مقدماتی و سطوح فقه و اصول را به پايان برد و در عنفوان جوانی عازم عتبات گرديد و به حوزه درس امام مجدد و سيد استاد پيوست.

وي پس از فوت اين دو بزرگوار در نجف اشرف از محضر آخوند خراسانی و علامه یزدی تحصيلات خارج فقه خود را ادامه داد و به درجه اجتهاد و کمال فقاهت رسيد.

مرحوم عبدالکریم حائری یزدی در نجف و کربلا از مدرسين بزرگ بود که بنا به دعوت علما و رجال بزرگ در سال ۱۳۳۲ به شهرستان اراک دعوت شد و مدت ۸ سال در اين شهر به تشکيل حوزه مناسب موفق شد که از بلاد مختلف و خود اين شهر فضلائی متعدد گرد شمع وجودش را گرفتند.

قبل از سال ۱۳۴۰ ضمن مسافرت به قم، مردم و اعلام بزرگ به سجايای اخلاقی و مراتب علمی او آگاه شدند و در نوروز سال ۱۳۴۰ که به قصد زيارت و مسافرت عازم قم بود، استقبال گرمی از او به عمل آمد و مردم به خصوص علما با آغوش باز پذيرای او شدند و همگان گرد شمع وجودش را گرفتند و در جلسات و سخنراني‌ها خطبا و علما با نطق‌های متعدد خود خواستار اقامت او در شهر خون و قيام شدند.

آيت الله مرتضي حائري يزدي و آيت‌الله مهدي حائري يزدي ۲ فرزند بزرگوار مرحوم عبدالکریم حائری یزدی هستند.

مرحوم عبدالکریم حائری یزدی سرانجام در شب هفدهم ذيقعده سال ۱۳۵۵ برابر با ۱۳۱۵ شمسي جهان فانی را وداع گفت و در جوار آرامگاه حضرت معصومه به خاک سپرده شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما