تاریخ انتشار
شنبه ۲ خرداد ۱۳۸۸ ساعت ۱۱:۵۷
۰
کد مطلب : ۶۷۷۵
مراجع شیعه

درباره آیت‌الله علی سیستانی

درباره آیت‌الله علی سیستانی
نام پدر گرامیشان مرحوم سید محمد باقر و نام جد ایشان که از بزرگان علم و زهد بوده سید علی می‌باشد. خاندان ایشان که از سادات حسینی می‌باشند در عهد صفوی در اصفهان می‌زیستند.

وي در ۵ سالگی به تعلیم قرآن کریم پرداخت، سپس وارد مدرسه دار التعلیم دینی به منظور آموزش علوم دینی شد و در سال ۱۳۶۰ قمری به امر پدر بزرگوارشان شروع به آموختن مقدمات علوم حوزوی كرد.

در سال ۱۳۶۸ قمری وي به شهر مقدس قم مهاجرت كرد و از محضر مرجع بزرگ آیت‌الله بروجردی در فقه و اصول بهره فراوان برد. در سال ۱۳۷۱ قمری آيت‌الله سيستاني از قم به نجف اشرف مهاجرت كرد، که در روز اربعین حسینی وارد کربلا شد.

آيت‌الله سيستاني در سال ۱۳۸۰ قمری تصمیم رجوع به موطن خود مشهد گرفت و چون تصور می‌كرد که در آنجا مستقر خواهد شد، از اینرو اساتیدشان آیت الله خوئی و شیخ حسین حلی رسیدن به درجه اجتهاد را بری او مکتوب كردند.

معظم له در سال ۱۳۸۱ قمری بار دیگر به نجف بازگشت و در سال ۱۴۱۸ بعد از آنکه کتاب صوم را به پایان رساند، شروع به شرح کتاب اعتکاف كرد.

آيت‌الله سيستاني سال‌ها پیش، شروع به تدریس بحث خارج فقه و اصول و رجال کرد و نیز بحث هایی پیرامون مکاسب، طهارت، نماز، خمس و برخی از قواعد فقهی مانند تقیه و الزام به انجام رساندند.

وي همزمان با تدریس و بحث مشغول تالیف و نگاشتن کتاب‌های مهم و چند رساله است هـمـچنین کلیه تقریرات بحث‌های اساتید خود را به رشته تالیف درآورده است.

بـعـد از رحلت آیت‌اللّه خوئی، آیت اللّه سیستانی یکی از تشییع کنندگان جنازه آن مرحوم بودند و نماز میت را بر او گذاردند. پـس از آن، زمـام مرجعیت حوزه علمیه را بدست گرفتند و شروع به فرستادن اجازات، تقسیم و پخش حقوق و تدریس از روی منبر آیت اللّه خوئی در مسجد (خضرا) كردند. به این صورت، آیت‌اللّه سیستانی شهرت زیادی در عراق، کشورهای خلیج فارس، هند، آفریقا و... مخصوصا در میان قشر جوانان پیدا کردند.
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما