تاریخ انتشار
چهارشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۸۸ ساعت ۲۱:۵۶
۰
کد مطلب : ۶۶۲۰
مراجع شیعه

درباره آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی

درباره آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی
وی تحصیلات ابتدایی و دبیرستانی خود را در شیراز به پایان رسانید؛ پس از پایان تحصیلات ابتدایی و دبیرستان، در چهارده سالگی به طور رسمی دروس دینی را در مدرسه آقا باباخان شیراز آغاز کرد، و در مدت اندکی نیازهای خود را از علوم صرف، نحو، منطق، بیان و بدیع تأمین نمود. سپس توجه خود را به رشتهٔ فقه و اصول معطوف ساخت و مجموع دروس مقدماتی و سطح متوسط و عالی را در مدتی نزدیک به چهار سال به پایان رساند.

در همین سال‌ها به گروهی از طلاب حوزهٔ علمیهٔ شیراز نیز درس می‌داد. او در حالی که هنوز بیش از هجده سال از عمرش نگذشته بود، حاشیه‌ای بر کفایة الأصول آخوندخراسانی نوشت و در همان سال، وارد حوزهٔ علمیهٔ قم شد و نزدیک پنج سال در درس‌های اساتیدی چون آیت‌الله‌العظمی بروجردی شرکت کرد.

وی در سال ۱۳۶۹ هـ.ق وارد حوزهٔ علمیه نجف شد و در آنجا در دروس اساتیدی چون محسن حکیم، ابوالقاسم خوئی و عبدالهادی شیرازی شرکت جست. او در سن ۲۴ سالگی اجازهٔ اجتهاد مطلق را از يكى آيت‌الله العظمى اصطهباناتى كه از مراجع بسيار باشخصيّت و شيخ‌الفقهاء محسوب مى‌شدند و آيت‌الله العظمى حاج شيخ محمّدحسين كاشف الغطاء دریافت نمود.

در سال ۱۳۷۰ هـ.ق به ایران بازگشت و در قم به تدریس سطوح عالی و سپس خارج اصول و فقه پرداخت. در سال ۱۳۳۶ شمسی به اتفاق جمعی از دانشمندان، ماهنامهٔ مکتب اسلام را زیر نظر آیت‌الله سیدکاظم شریعتمداری و دارالتبلیغ اسلامی راه‌اندازی کرد.

در حال حاضر حوزهٔ درس خارج ایشان یکی از پرجمعیت‌ترین دروس حوزهٔ علمیهٔ شیعه ‌است و به قولی قریب به دو هزار نفر از طلاب در کلاس درس او شرکت می‌کنند. او از دوران جوانی قلم به دست گرفت و کتاب‌هایی در رشته‌های مختلف عقاید و معارف اسلامی و مسألهٔ ولایت و تفسیر و فقه و اصول نوشت.

از تألیفات و آثار او تا کنون حدود یکصدوسی جلد کتاب به چاپ رسیده که بعضی از آنها بیش از ۳۰ بار تجدید چاپ شده و بعضی به بیش از ده زبان زندهٔ دنیا ترجمه شده و در کشورهای مختلف انتشار یافته‌است.

مهم‌ترین اثر وی کتاب تفسیر نمونه است که با همکاری چند نفر نوشته شده‌است. از جمله کتب فقهی او: انوار الفقاهه، و القواعد الفقیة و انوار الاصول و تقلیقات مستدل و مشروحی بر تمام عروة‌الوثقی می‌باشد که مکرر به چاپ رسیده‌است. رسالهٔ عملیه وی (توضیح المسائل) تاکنون بارها چاپ شده و این رساله به زبان عربی و اردو و ترکی آذربایجانی و انگلیسی نیز ترجمه و منتشر شده‌است.

زندگی سیاسی
وی در انقلاب اسلامی حضور فعال داشت و به همین دلیل چند بار به زندان رژیم شاهنشاهی افتاد و به سه شهر چابهار، مهاباد و انارک تبعید شد. او در تدوین قانون اساسی در خبرگان اول، نقش مؤثری داشت.

گزیدهٔ آرای علمی و فقهی
مراجعه به آرای مردم: مطابق نظر وی اگر عدم مراجعه به رأی مردم باعث تهمت استبداد می‌شود از باب حکم ثانویه و اکل میت می‌توان به رأی مردم تن داد. از مهمترین فتاوی او فتوای تحریم مطلق مصرف انواع دخانیات است که بر اساس آن مصرف این مواد مضر بر همهٔ مقلدان او حرام گردیده‌ است.

تألیفات
آیت‌الله مکارم شیرازی تا کنون بیش از ۱۰ عنوان کتاب در زمینه‌های قرآنی به رشته تحریر درآورده‌اند. تفسیر نمونه ایشان به چند زبان ترجمه شده و در اغلب خانه‌ها موجود است؛ این تفسیر و تفسیر موضوعی پیام قرآن باب تازه‌ای در تفسیر قرآن گشوده و کتب اعتقادی وی مورد نظر طلاب و دانشجویان بود.این تفسیر ۲۷ جلدی نتیجه تلاش مستمر پانزده ساله معظّم‌له با همکاری جمعی از نویسندگان حوزه علمیّه است.این کتاب به زبان عربی و اردو نیز ترجمه شده است.

کتاب ۱۰ جلدی تفسیر پیام قرآن که در زمینه تفسیر موضوعی نگاشته شده‌است، و مجموعه سه جلدی اخلاق در قرآن، از دیگر اثار ایشان در زمینه قرآن است. ایشان از مهمترین مترجمان قرآن مجید به شمار می‌روند. ترجمه قرآن کریم ایشان محصول پانزده سال زحمت بر روی تفسیر قرآن بوده و در حال حاضر از سوی جمعی از محققان به عنوان بهترین ترجمه قرآن به زبان فارسی شناخته شده و در قطع‌ها و اشکال مختلف به چاپ رسیده‌است.

مثال‌های زیبای قرآن، آیات ولایت در قرآن، والاترین بندگان، شأن نزول آیات قرآن و سوگندهای پر بار قرآن از دیگر آثار مرتبط با قرآن ایشان است.

ایشان در ده بخش دیگر نیز صاحب تألیفاتی هستند که به شرح ذیل است:

آثار در زمینه نهج البلاغه
پیام امام، اخلاق اسلامی در نهج البلاغه، ترجمه نهج البلاغه، و حدیث غدیر

آثار فقهی و اصولی
انوار الفقاهة کتاب البیع، انوار الفقاهة کتاب التّجارة، انوار الفقاهة کتاب الحدود و تعزیرات، انوار الفقاهة کتاب الخمس و الانفال، انوار الفقاهة کتاب النّکاح، کتاب النّکاح، القواعد الفقهیّه، تعلیقات علی العروة، بحوث فقهیّه هامّه، حیله های شرعی و چاره جویی های صحیح، ربا و بانکداری اسلامی، بررسی طرق فرار از ربا، تعزیر و گسترۀ آن، چند نکته مهم دربارۀ رؤیت هلال، حکم الأضحیه فی عصرنا، جمرات در گذشته و حال، دائرة المعارف فقه مقارن، انوار الاصول، و بازاریابی شبکه‌ای یا کلاه‌برداری مرموز

آثار اعتقادی
یدایش مذاهب، آفریدگار جهان، خدا را چگونه بشناسیم، رهبران بزرگ و مسؤلیت های بزرگتر، قرآن و آخرین پیامبر، معاد و جهان پس از مرگ، حکومت جهانی مهدی، پنجاه درس اصول عقاید برای جوانان، در جستجوی خدا، اعتقاد ما، اسلام در یک نگاه، این است آئین ما، جلوۀ حق، مسأله انتظار، قرآن و حدیث تقلید یا تحقیق، وهابیت بر سر دو راهی، شیعه پاسخ می‌گوید، پاسخ به پرسش‌های مذهبی، و این مسائل برای همه جوانان مطرح است.

آثار فلسفی
فیلسوف نماها، معمّای هستی، پایان عمر مارکسیسم، آخرین فرضیّه تکامل، التقاط و التقاطی ها، ارتباط با ارواح، اسرار عقب ماندگی شرق، طرح حکومت اسلامی، معراج، شقّ القمر، عبادت در قطبین، و خطوط اصلی اقتصاد اسلامی

آثار اخلاقی
یکصد و پنجاه درس زندگی، زندگی در پرتو اخلاق، 110 سرمشق از سخنان علی، مشکلات جنسی جوانان، انوار هدایت، مکارم خوبان، مشکوة هدایت، ارزشهای فراموش شده، مدریت و فرماندهی در اسلام، گفتار معصومین، و شیوه همسرداری

زندگی معصومین (علیهم السلام)
عاشورا ریشه‌‌ها، انگیزه‌ها، رویدادها، پیامدها، زهرا(س) برترین بانوی جهان، و حضرت فاطمه زهرا(س)

فلسفه احکام
نماز مایه تربیت و آرامش روح و روان، فسلفه شهادت، فسلفۀ روزه، خمس پشتوانه بیت المال، تقیّه سپری برای مبارزۀ عمیقتر، و سیگار پدیده مرگبار عصر ما

دعا و زیارت
مفاتیح نوین، دعای کمیل، و پرتوی از زیارت جامعۀ کبیره

رساله‌های علمیّه و احکام
رسالۀ توضیح المسائل، احکام بانوان، رسالۀ احکام برای جوانان، استفتائات جدید، مناسک چهار حاشیه، مناسک جامع حج، ناسک حج، مناسک عمره مفرده، مناسک حج بانوان، و احکام پزشکی

کتاب‌های برگرفته از تفسیر نمونه
برگزیده تفسیر نمونه، تفسیر جوان، شرح و تفسیر لغات قرآن بر اساس تفسیر نمونه، حج و حرمین شریفین در تفسیر نمونه، 180 پرسش و پاسخ در تفسیر نمونه، یکصد موضوع اخلاقی در قرآن و حدیث، داستان‌های تفسیر نمونه، قصه های قرآن، اسلام و کمک‌های مردمی، سلامت روح نماز و عبادت در تفسیر نمونه، و قصّه‌های قرآن

پیوندهای مرتبط
پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت ا... عظمی مکارم شیرازی
دانلود کتاب‌ها و تألیفات

دانلود نرم افزارهای مرتبط
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما