تاریخ انتشار
شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۱
۰
کد مطلب : ۳۱۳۱۷
محمد فراهانی در هشتمین نشست گفتگوی آیینی؛

آسیب‌شناسی مداحی در محافل عمومی اشتباه است / در عرصه بانوان گسترده‌تر عمل می‌کنیم

آسیب‌شناسی مداحی در محافل عمومی اشتباه است / در عرصه بانوان گسترده‌تر عمل می‌کنیم
هشتمین جلسه از سلسله نشست‌های گفتگوی آیینی با حضور اصحاب رسانه و حاج محمد فراهانی مسئول سازمان بسیج مداحان پیش از ظهر امروز در سالن اجتماعات بنیاد دعبل خزاعی برگزار شد. گزیده‌ای از صحبت‌های مطرح شده در این نشست را با هم مرور می‌کنیم:

♦سازمان بسیج مداحان در سال1389 تاسیس شد و در حال حاضر بیش از 45000عضو از مداحان، مدیران هیئات و شعرای آیینی دارد. تصمیم مدیریت وقت بر این بود که اقشار مختلف بصورت تخصصی در بسیج سازماندهی شوند. در حال حاضر برای 22قشر این موضوع محقق شده است.

♦هدف اصلی سازمان بسیج مداحان، جذب، ساماندهی و تعلیم و تربیت اعضا جامعه ستایشگران با رویکرد خاص بسیج و در عرصه‌های معرفتی و علمی، تربیت و اخلاق، بصیرت و مهارت و فنون است. طراحی نظامهای آموزشی برای گروه‌های سنی مختلف و تدوین سرفصل‌ها و مواد درسی مرتبط از جمله فعالیت‌های این سازمان در کشور است.

♦ تولید نرم‌افزار «الحان الذاکرین» که دستگاه‌های موسیقی را با نغمه مداحان توانمند و مطرح آموزش می دهد از دیگر خروجی‌های سازمان است.

♦ سازمان در زمینه تدوین کتب اخلاقی، اقدام به استخراج مصادیق مرتبط با عرصه مداحی از تعداد قابل توجهی کتاب اخلاقی نموده که بسیار ارزشمند است.

♦ سیاست سازمان منع مداحان از ورود به جناح‌بندی‌های سیاسی است و چنانچه موردی مشاهده شود تلاش می کنیم با تذکر و اقدام از طریق پیشکسوتان رفع شود.

♦ در شورای هماهنگی تشکل‌ها، نیروهایی پیش بینی شده‌اند که مراسم و مجالس را بصورت گسترده رصد می کنند تا در صورت مشاهده تخلف اقدامات لازم صورت پذیرد. در سازمان، شورای بررسی هیئت‌ها را داریم که شکل و روش عزاداری‌ها، محتوای آنها و ویژگی‌های ستایشگران را بررسی می‌نمایند. البته در عین انجام همه این کنترل‌ها توجه داریم که جو امنیتی ایجاد نشود.

♦سازمان در عین تمام فعالیت‌ها سعی دارد حتی‌المقدور از موازی کاری پرهیز نماید و ما سازمان بسیج مداحان را برادر کوچک سازمان تبلیغات اسلامی در عرصه ستایشگری اهل بیت(ع) می دانیم.

♦ از جمله بخش‌های سازمان بسیج مداحان، شورای عالی قشر است که از نخبگان و پیشکسوتان این فن در عرصه شعر، روضه و مقتل و تاریخ و سایر موضوعات بهره می برد. از جمله اعضا این شورا می توان از دکتر سنگری، حاج غلامرضا سازگار، حاج ماشاالله عابدی، حاج علی انسانی، حجت الاسلام مومنی، استاد مجاهدی، حجت الاسلام میرزامحمدی، سیدمهدی حسینی و حاج عباس دلجو نام برد.

♦بانوان مداح و جلسات خانگی از محورهای با اهمیت در سازمان بسیج مداحان است. ما در بخش بانوان، گسترده تر و دقیق تر عمل می کنیم. برای بانوان جلسات توجیهی مستمر داریم زیرا معتقدیم روضه‌های خانگی، جامعه ما را از آسیب‌ها و وساوس شیطان حفظ می کند.

♦ آسیب‌شناسی مداحی و مداحان در محافل و رسا‌نه‌های عمومی اشتباه است و تبعات ناگواری دارد. این کار باید در محافل تخصصی انجام شود.
 
♦ مدح اهل بیت(ع) در واقع یاری ائمه طاهرین(ع) و لبیک گفتن به ندای هل من ناصر سیدالشهداء(ع) است.


انتهای پیام/
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما