تاریخ انتشار
شنبه ۲۸ آذر ۱۳۸۸ ساعت ۱۴:۳۶
۰
کد مطلب : ۱۰۷۹۶
شاعران عاشورایی

شاهی اردبیلی

شاهی اردبیلی
شاهي از برکت عمري مجاورت و مجالست با خاندان حسيني استاد مسلم اشعار حماسي و مراثي، سعيد فقيه الحاج عباسقلي يحيوي ملقب به تاج الشعرا و مداح شاخص عالم مناقب و مراتب اهل بيت(ع)، استاد حاج سليم موذن زاده اردبيل با علم قلم در عرصه کربلا وارد شده و بيش از 40 سال طبع عاشورايي خويش را به کار گرفته است.

اين شاعر با نگرشي نو به رستاخيز عاشورا و با رعايت دقيق موازين ادبي، در ساختن و پرداختن وجوه عرفاني و اجتماعي قيام مولي دو مجلد دفتر شعر به نام «دولت بيدار» و «شرح بي نهايت» به جامعه مولا دوستان تقديم کرده است.

آقاي دکتر بهروز ثروتيان شارح پنج گنج نظامي در نقد و بررسي کتاب دولت بيدار ايشان مي نويسد: «اين شاعر خود ساخته گاهي با سعدي و زماني با معجز شبستري کوس برابري مي زند...» شعرش خواننده مي خواهد تا زبان به تحسين و تحبيب بگشايد. افسوس که فرصت بازنگري و نقد منصفانه نيست.

شاهي از برکت تدريس در تما شاخه هاي ادبيات فارسي در دبيرستانها و دانشگاههاي استان، حدود 40 سال نيز به سرودن غزليات و قصايد فارسي در موضوعات عرفاني و اخلاقي پرداخته و ديواني آماده کرده است.

نامبرده در کنار کارهاي منظوم از کارهاي منثور نيز غفلت نکرده است که از جمله انتشارات علمي و دانشگاه آزاد اسلامي واحد اردبيل تاليف منشور ايشان را با نام «تاقاف اندشيه» در 4 مجلد در شرح فلسفي و عرفاني اشعار حافظ چاپ و نشر نموده است.

گروه ادبيات فارسي دانشکده ادبيات علوم انساني دانشگاه تهران در تجويز و تأييد آن نوشته است: «اين کتاب مي تواند در سطوح دکتري و کارشناسي ارشد به عنوان کتب موازي و ماخذ سودمند قرار گيرد» و نيز ايشان طي قراردادي با رايزني فرهنگي ايران در باکو به شرح 3 جلدي اشعار فضولي به زبان ترکي پرداخته که جلد اول در آن در کشور آذربايجان چاپ و نشر شده است. 

از اشعار وی می‌توان به شعر زیر اشعاره نمود:
مگو که هستم و منت بر وجودم من
اگر نبود حسین علی نبودم من
زبان من نه فقط نغمه ساز دولت اوست
که در مدیحت او مو به مو سرودم من
اگر به کوه بگویی حسین هو شنوی
هزار مرتبه این گفتم و شنودم من
جهود و مشرک اگر یا حسین میگویند
غلام مشرکم و نوکر جهودم من

منیم گؤزوم قالا خاکه حسین قویا قدمین
بو گؤزؤ خاک ائدرم عاقبت حسودم من
دئنه حسین اؤزونو آت یانار اودا "شاهی"
او آد یانار اودو باغ ائتمه سه یهودم من
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما